Poznata ćevabdžinica skrenula pažnju sa zaštite ćevapa: ‘a žene?’

Sarajevski ćevap ovog je tjedna zvanično zaštićen kao autohtoni bosanskohercegovački brend, a planira se zaštita i na nivou Evropske unije. Ova vijest izazvala je brojne reakcije, a na sarajevskoj Baščaršiji je gradonačelnica Benjamina Karić, u društvu visokog predstavnika Christiana Schmidta, dijelila ćevape u čast ove zaštite. No, pažnju i ovacije javnosti pokupila je poznata ćevabdžinica Hari iz Travnika koja je poslala oštru poruku: “Zaštitimo žene, ćevapi su na sigurnom!

Nasilje na ženama u BiH ozbiljan problem

Ova poruka ukazuje na ozbiljan problem femicida u Bosni i Hercegovini, koji je u velikoj mjeri zanemaren u javnom diskursu. U proteklih deset godina, najmanje 70 žena je ubijeno u BiH, dok je broj prijavljenih slučajeva nasilja daleko veći. Samo ove godine bilježi se već 15 femicida, od kojih najnoviji datira s početka ovog tjedna. Dogodio se u mjestu Šipovo u sjeverozapadnom dijelu BiH, a policija Republike Srpske utvrdila je kako je muškarac u automobilu najprije ubio ženu, a potom pokušao samoubojstvo.

Usprkos ovoj alarmantnoj statistici, problem femicida i dalje ostaje u sjeni. Žene su nezaštićene, ali ćevapi su na sigurnom, upozorava ćevabdžinica Hari koja je otprije poznata po svojim hrabrim i kreativnim marketinškim kampanjama.

Hari je i početkom ove godine kampanjom dospio u središte javnosti, nakon što su postavili jumbo plakate diljem BiH s porukom: “Jedina zaslužena desetka u Travniku”. U toj reklami bila je zanimljiva igra riječi, odnosno dvostruko značenje riječi desetka, kao porcija ćevapa i kao ocjena za kvalitetu. Naravno, tu je i aluzija na privatne fakultete u Travniku na kojima se lako dobivaju prolazne ocjene i diplome. Iako je ta reklama izazvala mnogo simpatija, nije se svidjela svima, pa su neki studenti pozivali na bojkot Harija.

Njihova najnovija poruka usmjerena je na skretanje pažnje na ozbiljne društvene probleme, a ne samo na lokalne gastronomske rivalitete, koji su često tema rasprava u Bosni i Hercegovini. Dok se nastavlja rasprava o kvaliteti ćevapa između Sarajeva i Travnika, Hari je svojom objavom podsjetio na mnogo ozbiljnije pitanje koje zahtijeva hitnu pažnju i akciju.


Pročitajte više: Kako unaprijediti pravosudni odgovor na femicid? Predstavljen priručnik za pravosuđe


Institucije spore, ne preuzimaju odgovornost

Podsjećamo, prošle je godine online održan prvi regionalni forum o femicidu, a jedna od sudionica bila je i bh predstavnica Meliha Sendić iz Centra ženskih prava.

Sendić je upozorila na sporost bosanskohercegovačkih institucija koje „najjednostavnije rečeno marginaliziraju i ignoriraju i stavljaju po strani ove teme“. U BiH aludiraju na izmjenu kaznenog zakona i usklađivanje s Istanbulskom konvencijom.

Potrebno je, kaže, da institucije preuzimaju odgovornost i reagiraju pravovremeno. Slučaj ubojstva Nizame iz Gradačca pokazao je da žene nisu sigurne ni kad se obrate policiji.

“Nužno je da se žena, kad se obrati policiji, osjeća zaštićeno i sigurno – jer zato se i javlja”, podsjeća Sendić.

„Naše institucije nisu spremne čak ni za sporu promjenu. Nije u redu da su se, nakon ovog slučaja, sve institucije ogradile i rekle da nijedna nije imala propust u radu“.

Foto: Ćevabdžinica Hari / Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

ukidanje dijela poreza na plaće

Vlada FBiH prihvatila da rastereti poslodavce određenog dijela poreza na plaće

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH (FBiH) Safudin Čengić kazao je nakon jučerašnje sjednice sa predstavnicima poslodavaca i Vlade FBiH da Vlada nije...