‘Kako da ne vjerujem u zemlju odakle su moji korijeni’? Hanadi Džabić dio je revolucije održivosti u BiH

Proteklih smo mjeseci imali priliku razgovarati s mnogim predvodnicama održivosti u Bosni i Hercegovini i svaki nas je razgovor iznova inspirirao i dao nam nadu u bolje sutra. Tako je bilo i prilikom razgovora s Hanadi Džabić, generalnom direktoricom RCB Nanotehnologija. S nama je podijelila svoja impresivna postignuća s ovom kompanijom, koja se bavi proizvodnjom obnovljenog carbon blacka bez karbonskog otiska, ali i skrenula pažnju na to da uvijek postoji „druga strana medalje“. Ona strana u kojoj se poslovni pritisak često prelijeva u privatno vrijeme te je važno naučiti kako to balansirati. Osim toga, Džabić nam je otkrila što čini kao dio inicijative „Njihovi snovi trebaju vašu/našu podršku“.

Od žena se očekuje da budu dostupne za radne obaveze i izvan radnog vremena

Na poziciju generalne direktorice RCB Nanotehnologija Džabić je imenovana 2020. godine, sa zadatkom da predvodi proces uspostave kompanije u BiH. Riječ je o kompaniji koja koristi nanotehnologiju u proizvodnji obnovljenog carbon blacka – bez karbonskog otiska. Temelj poslovnog modela kompanije RCB Nanotehnologija je patent za čišćenje sirovog rCB, registrovan pri Frauhofer institutu za primijenjenu fiziku.

Njezin trenutni posao ujedno je i najveći izazov u njezinoj karijeri.

„Iako svaki projekt sa sobom nosi različite prepreke, od ograničenih resursa i kratkih rokova do suočavanja s visokim očekivanjima klijenata ili partnera, proces uspostave kompanije je daleko najizazovniji u mojoj dosadašnjoj karijeri“.

Stoga joj je život trenutno – intenzivan i dinamičan. Radni dani često su dugi, a zadaci i odgovornosti nižu se jedan za drugim. Često mora donositi brze odluke pod pritiskom i upravljati različitim aspektima projekta istovremeno. To podrazumijeva puno planiranja, koordinacije, i prilagođavanja, kako bi sve držala pod kontrolom.

„Balansiranje poslovnog i privatnog života u ovim periodima je izuzetno zahtjevno. Ponekad je teško naći dovoljno vremena za odmor ili druženje s porodicom i prijateljima. Prioriteti se često moraju preispitivati i reorganizovati, a slobodno vrijeme postaje luksuz. Usprkos tome, ti periodi donose i puno satisfakcije. Uspješno savladavanje izazova, postizanje zacrtanih ciljeva i vođenje timova kroz teške situacije izvor su velikog ponosa i motivacije“.

Kako kaže, trebalo joj je dugo vremena da postigne ravnotežu između poslovnog i privatnog i uspostavi sistem u kojemu i za jedno i za drugo ima dovoljno vremena. Poslovne se žene, objašnjava, često suočavaju s očekivanjem da budu dostupne za radne obaveze i izvan radnog vremena, što može otežati posvećenost ličnim interesima i potrebama.

Hanadi Džabić RCB Nanotehnologija

Pročitajte više: Jučer je Bjelašnica bila centar razmjene znanja i iskustva iz održivosti


‘Naprijed me gura želja da budem primjer svom djetetu’

„Sjećam se pripremanja izvještaja i mailova u toku noći; konferencijskih poziva u toku vožnje po dijete u vrtić ili školu i pokušaja da objasnim zašto mama stalno radi. Društvena očekivanja i stereotipi predstavljaju još jedan značajan izazov. Od žena se tradicionalno očekuje da preuzmu glavnu ulogu u porodičnom životu, posebno kada je riječ o brizi za djecu i domaćinstvo. Ovaj pritisak može izazvati osjećaj krivice ako posao zahtijeva više vremena i energije. Veliki oslonac na početku karijere bila mi je moja majka, dobro poznati baka-servis, koja je pomagala da sve stignem postići na vrijeme“.

Naprijed ju gura želja da bude primjer svom djetetu.

„Želim biti snažna ženska figura u njegovom životu koja primjerom pokazuje da uspijeva kombinovati privatni i poslovni život dok se bavi poslom kojim se inače prvenstveno bave muškarci. Svog sina uključujem u svoj poslovni život kako bi bolje shvatio zašto je važan truda koji ulažem“.

Ključ za preživljavanje intenzivnih perioda je, smatra, efikasan timski rad, delegiranje zadataka i postavljanje jasnih granica. Uz to, trudi se pronaći male trenutke za sebe – bilo da se radi o kratkoj šetnji, meditaciji ili jednostavno nekoliko minuta mira. Ovi su važni trenuci za održavanje energije i fokusiranosti.

Bitna stvar koju je naučila je da tokom teških dana i niza udaraca koji mogu djelovati demotivirajuće uvijek ima na umu svoj krajnji cilj i ostaje pozitivna. Nakon svake uspješno završene faze u projektu bude još motiviranija za ići naprijed.


Pročitajte više: Ove žene su predvodnice održivosti u BiH!


‘Kako da ne vjerujem u zemlju odakle su moji korijeni’?

Trajanje radnog dana varira ovisno o trenutnim projektima i fazama u kojima se nalaze. U prosjeku, njezin radni dan traje od 8 do 10 sati, ali u periodima intenzivnih rokova, to se može produžiti i na 12 ili više sati dnevno. U takvim situacijama, rad često uključuje večeri, pa čak i vikende, kako bi osigurala da sve ide prema planu.

„Naravno, trudim se da održim balans i da ne dozvolim da posao u potpunosti preuzme moje vrijeme. Postavljanje granica i pravilno upravljanje vremenom pomažu mi da održim produktivnost i istovremeno sačuvam prostor za privatni život i odmor. U manje intenzivnim periodima, nastojim se pridržavati standardnog radnog vremena kako bih se napunila energijom za nove izazove“.

S Džabić smo razgovarali i o tome je li bilo teško donijeti odluku o pokretanju proizvodnje u BiH i uvjeriti njemačkog investitora da je BiH najbolje mjesto za višemilijunsku investiciju.

Kako da ne vjerujem u zemlju odakle su moji korijeni? Ponosna sam što smo BiH pozicionirali na prvo mjesto u svijetu, gdje se nanotehnologija koristi u procesu proizvodnje obnovljenog carbon blacka, što će BiH biti matično mjesto za edukaciju i obuku kadrova iz cijeloga svijeta i što će se naše poslovanje na različitim svjetskim destinacijama razvijati upravo iz BiH“.

U pripremnoj fazi shvatili su da BiH, u samom srcu Evrope, ima izvrsnu geografsku lokaciju i pravi velike korake naprijed u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora – sunca i vjetra. Osim toga, BiH raspolaže talentiranim i visoko obrazovanim mladim kadrovima, koji mogu doprinijeti konkurentnosti i efikasnosti kompanija.

„Stoga mi je drago što ovom investicijom pružamo priliku brojnim ekspertima da ostanu u domovini, a ne da nastave trend odlaska iz zemlje“.


Pročitajte više: Većina advokata u BiH su žene. Koja je njihova uloga u ESG-u


Što za održivost čini RCB Nanotehnologija?

Važnost ove kompanije za BIH, ali i za svijet, je neprocjenjiva, smatra Džebić. Prva su kompanija u svijetu koja nudi ovakav model proizvodnje carbon blacka – samoodrživ i po okoliš potpuno siguran. Bez njihove tehnologije svjetske potrebe za carbon blackom se zadovoljavaju sagorijevanjem fosilnih goriva. U tom procesu se za jednu tonu carbon blacka koristi 1,5 tona sirovina iz fosilnih goriva i velike količine vode, a tokom procesa sagorijevanja oslobađa 2,5 -3t CO2, što doprinosi oslobađanju stakleničkih plinova i s time povezanih ekoloških problema.

„Izračunali smo da ova tehnologija umanjuje emisiju 2,5t CO2 za svaku tonu proizvoda, što je ekvivalent 100 zasađenih stabala“.

Drugo, daljnja upotreba njihovog proizvoda u različitim industrijama dodatno će uticati na smanjenje emisije CO2.

Treće, „lišavaju“ prirodu bespotrebnog – oko 4 milijarde starih guma nalazi se na deponijama širom svijeta, a taj broj povećava se za oko 1,8 milijardi svake godine. To utiče i na stvaranje deponija onečišćenog carbon blacka, i sve skupa utiče na okoliš.

„Naš proces rješava ova dva krupna ekološka problema i daje element koji je svijetu nedostajao – tretman guma, u dodatku već razvijenih procesa reciklaže papira, stakla i plastike. Sve kompanije na svijetu koje se bave reciklažom guma imaju problem šta uraditi sa obnovljenim carbon black iz procesa koji dobiju iz guma. Mi smo predstavili rješenje i ponosna sam što smo prvi“.


Pročitajte više: Ovaj automobil vozi nas do zelenije budućnosti. Našim ženama se itekako svidio


‘Svako dijete zaslužuje priliku da sanja i teži svjetlijoj budućnosti’

Kad je riječ o održivosti u BiH, Džabić ističe da BiH ima ogroman potencijal za razvoj održivih praksi, posebno kada je riječ o prirodnim resursima, obnovljivoj energiji i održivoj poljoprivredi. Međutim, ostvarivanje tog potencijala zahtijeva usklađene napore svih sektora – javnog, privatnog i civilnog društva.

„Također, održivi razvoj često nije na vrhu agende, što otežava provođenje potrebnih reformi i inicijativa. Ipak, vidim sve više pozitivnih pomaka, posebno među mladima, koji pokazuju sve veći interes za ekološke teme, cirkularnu ekonomiju i društvenu odgovornost. Vjerujem da je ključno ulagati u obrazovanje i podizanje svijesti o održivosti, jer samo kroz promjenu načina razmišljanja i ponašanja možemo dugoročno postići pozitivne promjene“.

Za kraj, s Džabić smo razgovarali o njezinom planu da sagradi dom za napuštenu djecu, za što je kupila i zemljište u rodnom Odžaku. U nedostatku vremena oko pokretanja proizvodnje u RCB Nanotehnologija, taj plan privremeno je morala staviti po strani, ali nije odustala od njega. U međuvremenu, postala je dio inicijative “Njihovi snovi trebaju vašu/našu podršku”, koju je pokrenuo World Vision BiH.

Svako dijete zaslužuje priliku da sanja i teži svjetlijoj budućnosti, bez obzira na svoje porijeklo ili trenutnu situaciju. Od trenutka kada sam se uključila u ovu inicijativu, imala sam privilegiju svjedočiti životnoj promjeni koju donosi podrška i ohrabrenje. Dvoje djece kojima sam pružila podršku – dječak iz Banovića i djevojčica iz Kaknja – pokazali su izvanrednu odlučnost da ostvare svoje snove, i osjećam se počašćeno što sam dio njihovih života. To me motivisalo da preporučim ovu inicijativu svojim kolegama i prijateljima u Njemačkoj, i čini me mnogo sretnom vidjeti koliko pozitivnih rezultata smo postigli. Djeca, koja su nekada bila opterećena ograničenjima, sada napreduju i na putu su ka ostvarivanju svojih snova“, zaključuje Džabić.

Foto: Privatna arhiva / Women in Adria

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

planiranje u poslovanju

Planiraj, da ti se desi neplanirano

Radni dan užurbano počinje. Mailovi pristižu, kao rola beskonačnog papira koja se ne prestaje odmotavati. Svi telefoni koje imate – zvone, pište, dolaze poruke,...