Želite donirati? Evo što morate znati o poreznom tretmanu donacija u FBiH

Donacija predstavlja dobrovoljno davanje u novcu, stvarima ili uslugama bez ikakve naknade ili protuvrijednosti. Pravna lica često doniraju sredstva, robu ili usluge različitim organizacijama, neprofitnim ustanovama, humanitarnim organizacijama ili drugim društveno korisnim projektima. Donacije za humanitarne, kulturne, obrazovne, naučne i sportske svrhe smatraju se bitnim za razvoj društva i zajednice. Međutim prije doniranja, važno je upoznati se sa zakonskim propisima i obavezama koje mogu proizaći iz procesa doniranja. Evo kako izgleda oporezivanje donacija.

Pravno lice (davalac donacije) potrebno je da sačini sljedeću dokumentaciju na osnovu koje će se donacija evidentirati:

  • Odluku o donaciji
  • Izvod iz transakcijskog računa
  • Otpremnicu, potvrdu ili neku drugu ispravu ukoliko se radi o donaciji u stvarima.

Pročitajte više: Kamenolom u Jablanici istražuje i krim-policija. Evo kako možemo pomoći unesrećenima


Oporezivanje donacija

Potrebno je sagledati porezni tretman donacija sa aspekta Zakona o porezu na dobit, Zakona o porezu na dohodak i Zakona o PDV-u.

Porez na dobit:

Prema odredbama člana 12.stav 3. Zakona o porezu na dobit donacije za humanitarne, kulturne, obrazovne, naučne i sportske svrhe a koje se daju pravnim licima koji nisu obveznici poreza na dobit ili fizičkim licima koji nemaju drugih primanja,  priznaju se kao porezno priznati rashod do visine 3% ukupnog prihoda u periodu za koji se utvrđuje porez na dobit.

Porez na dohodak:

Prema odredbama člana 3. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak donacija koju pravno lice doznači na poseban način, samo za tu priliku otvoren bankovni račun, u korist fizičkog lica kao novčanu pomoć u svrhu podmirenja troškova njegovog liječenja odnosno operativnog zahvata, nabavke lijekova ili nabavke ortopedskih pomagala, ukoliko ti troškovi nisu prije ili kasnije podmireni ili primaocu donacije nadoknađeni iz sredstava osnovnog, dopunskog ili privatnog zdravstvenog osiguranja, na taj način prikupljena sredstva za primaoca donacije ne smatraju se dohotkom koji podliježe obavezi plaćanja poreza na dohodak.

PDV kod donacija:

Davaoci donacije u novcu nemaju PDV obaveza. U slučaju da se radi o donaciji vlastitih proizvoda ili usluga, tada je potrebno obračunati PDV i sačiniti internu izlaznu fakturu. Roba na koju nije odbijen ulazni PDV, jer ju je preduzeće nabavilo sa ciljem da je donira, u tom slučaju ne treba obračunavati izlazni PDV.

Važno je napomenuti da su transparetnost i odgovornost važni principi u procesu doniranja kako bi se osiguralo da donacije budu ispravno upotrebljene i da se postigne željeni društveni ili humanitarni efekat.

Autorica: Emina Tahirović, direktorica Markart d.o.o.

Foto: Canva / Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

kako uštedjeti

Želite ipak nešto i uštedjeti? Evo 6 načina kako to izvesti

Rastuće cijene namirnica stavljaju mnoge obitelji pod financijski pritisak. Mnogi koji su nekad trošili 50 funti (60 eura) tjedno na osnovne namirnice sada se...
važnost učenja u poslovanju

Neznanje je blagostanje