Banja Luka ponovno će ugostiti našu Konferenciju za poduzetnice!

Konferencija za poduzetnice: “Integracijom EU praksi do stepenice više u poslovanju” stiže u Banja Luku, i to 28. novembra 2024. godine. Usred tekućih diskusija o potencijalnom pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, postoji ključni narativ koji često ostaje u sjeni: izvanredne priče bosanskohercegovačkih poduzetnica/ka koji predstavljaju primjer principa i standarda koje podržava EU. Cilj konferencije je jasan: njegovati kulturu inovacija, inkluzivnosti i napretka unutar bosanskohercegovačke poslovne zajednice, postavljajući temelje za prosperitetnu budućnost usklađenu sa evropskim standardima i vrijednostima.

Pridružite nam se, prijave su otvorene.

Pratimo li znakove kraj puta?

Na konferenciji će svoja znanja podijeliti mnogi stručnjaci, a među njima je i diplomirana psihologica Jelena Karanović, specijalista za regrutaciju, selekciju i prodaju u Alphabet Group.

Biljana Jorgić, direktorica u JUB Solar d.o.o. i pomoćnica direktora u Termo Energy Solar d.o.o., održat će predavanje “Pratimo li znakove kraj puta?“. Životna je to priča koja nas vodi kroz odrastanje i stasavanje, kroz prepoznavanje znakova na putu i kroz stvaranje vlastitih poslovnih vrijednosti i kodeksa, koji kroz žensku filozofiju rada i posvećenosti stvaraju i kreiraju ženu.

Biljana je magistrica ekonomije s više od 30 godina radnog iskustva u raznim sektorima, uključujući bankarstvo, vojnu industriju, medije i osiguranje. Veći dio karijere provela je u Vienna Insurance Group ad Banja Luka, gdje je radila na poslovima underwritinga i reosiguranja, s posebnim fokusom na imovinska osiguranja i međunarodne korporativne poslove. Stručno se usavršavala u Beču, gdje je stekla međunarodnu licencu za brokera u osiguranju (Zurich osiguranje).


Pročitajte više: Kad’ će ženski jednorozi? Kad ih budemo mogli smisliti


Kibernetička sigurnost

“Značaj i vrijednost profesionalnog upravljanja potraživanjima” predavanje je koje će održati Mirela Ćato, suosnivačica i direktorica u ODM Collections B&H. Upravljanje potraživanjima je ključni element finansijskog upravljanja koji direktno utiče na likvidnost i stabilnost poslovanja. Vrlo često zanemarena činjenica i zbog koje neke firme ne opstaju.

Mirela je od osnivanja, uz podršku ODM Collections HQ-a, uspješno vodila tvrtku u BiH i svoj tim kroz brojne projekte, čime se tvrtka na tržištu pozicionirala kao najbrže rastuća kompanija u sektoru. Prije nego što se pridružila ODM Collections 2018., Mirela je obavljala nekoliko menadžerskih uloga u međunarodnim financijskim institucijama u sektorima razvoja poslovne mreže, razvoja proizvoda, upravljanja rizicima i praćenja. Danas je posvećena razvoju ideja i projekata koji donose dobrobit, ne samo tvrtki u kojoj radi, već i lokalnoj zajednici.

“Breaking Lemonade: Understanding Value at Risk” predavanje je koje će održati Emir Arslanagić, direktor prodaje za jugoistočnu Europu u Qualysu. Zaštitite svoju organizaciju od finansijski najštetnijih prijetnji tako što ćete razumjeti šta je zaista na kocki.

Emir Arslanagić ima više od 30 godina iskustva koje ravnomjerno obuhvaća inženjering, konzultacije i prodaju, s radom u više od 20 zemalja. U jednom dijelu svoje karijere, Emir je bio posvećen pružanju tehničkih rješenja za složene ICT projekte diljem srednje i istočne Europe, radeći za T-Systems i kao nezavisni konzultant. Posljednjih 10 godina vodi prodaju za 11 zemalja jugoistočne Europe u tvrtki Qualys. Njegova strast je razvoj strategija koje pomažu direktorima informatike (CIO) i direktorima sigurnosti informacija (CISO) velikih kompanija i državnih agencija da se zaštite od kibernetičkih napada i smanje rizike u području kibernetičke sigurnosti.


Pročitajte više: Kako se zaštititi od sve češćih hakerskih napada?


Što su ‘pametni gradovi’?

Snežana Mrđa-Badža, direktorica URBIS CENTRA, doo. Banjaluka, govorit će o održivom razvoju i inovativnim trendovima u gradnji i urbanizmu kroz prizmu EU regulativa. Inovativne prakse u urbanizmu, kao što su “pametni gradovi”, zelena infrastruktura i multifunkcionalni prostori, koje su u skladu sa EU ciljevima održivog razvoja, koliko pratimo te trendove… To su samo neke od tema koje će njezino predavanje pokriti.

Snežana iza sebe ima više od 24 godine iskustva, licencirana je planerka, projektantica i revizorica koja je vodila brojne projekte prostornog i urbanističkog planiranja u BiH i regiji Balkana. Dobitnica je prestižnih nagrada, uključujući priznanje za menadžericu godine u kategoriji malih poduzeća u BiH (2011.) te prvu nagradu na Salonu urbanizma u Nišu za Generalni urbanistički plan općine Rogatica (2015.). Aktivno sudjeluje u radu profesionalnih udruženja kao podpredsjednica Udruženja urbanista, projektanata i graditelja Republike Srpske te članica Savjeta za građevinarstvo pri Privrednoj komori RS.

Alma Hadžiabdić, direktorica, Management consulting u KPMG-u, održat će predavanje “CBAM i njegov potencijalni uticaj na industriju i izvoz u EU”. CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) je mehanizam koji je Evropska unija uvela kako bi se smanjila emisija ugljen-dioksida. Koliko on ima uticaja na industriju i izvoz u zemlje EU.

Alma iza sebe ima više od 15 godina iskustva u oblasti finansija, poreznog i poslovnog savjetovanja, kontrolinga i usklađenosti. Svoje obrazovanje iz matematike i primijenjene kompjuterske nauke sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu, Alma je dopunila edukacijom za ovlaštenog računovođu u Velikoj Britaniji (ACCA).


Pročitajte više: Kako je planinarenje ojačalo život i karijeru ove KPMG-ove managerice


Panel-rasprava

U panel-raspravi: “Izazovi, mogućnosti i potencijali privrednog razvoja Bosne i Hercegovine” sudjelovat će Dragana Kokot, Marija Kovačević-Osmić, Sandra Marković Varunek i Vera Čabrilo.

Dragana Kokot je generalna sekretarica Privredne komore Republike Srpske. Dragana je diplomirana pravnica sa položenim pravosudnim i advokatskim ispitom. U okviru Privredne komore godinama se bavi zastupanjem interesa privrede, kreiranjem i upućivanjem prijedloga za izmjene i usvajanje propisa i promocijom privrednih potencijala kroz organizaciju različitih događaja kao što su konferencije, edukacije, poslovne misije, sajmovi, bilateralni susreti…

Marija Kovačević-Osmić direktorica je i vlasnica preduzeća Špedicija GLOBUS d.o.o. Gradiška. Marija je posvećena razvoju tima kroz edukaciju i primjenu najviših standarda poslovanja. Kao članica Udruženja međunarodnih špeditera pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, bila je predsjednica Odbora Udruženja, a i danas aktivno doprinosi usklađivanju zakona i propisa vezanih za carinsku politiku. Njeno liderstvo i predanost profesionalnosti čine je uzorom u špediterskoj industriji Bosne i Hercegovine.

Sandra Marković Varunek stručnjakinja je u Odjelu za podršku investitorima u FIPA-i. Sandra je diplomirana pravnica koja već 15 godina radi u Agenciji za promociju stranih ulaganja u BiH, a osnovni zadatak joj je podrška stranim investitorima da realizuju svoje ulaganje u BiH. Ta podrška se ogleda kroz davanje savjeta o mogućnostima ulaganja, ali i rješavanja otvorenih pitanja u toku poslovanja investitora. Prije rada u FIPA-i radila je u javnom i privatnom sektoru na kadrovskim poslovima i poslovima javnih nabavki.

Vera Čabrilo je rukovoditeljica prodaje za SME klijente u Raiffeisen Bank BiH. Tijekom karijere obavljala je različite rukovodeće pozicije, uključujući šeficu agencije i kontrolorku platnog prometa. Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci. Položila je stručni ispit za rad u organima državne uprave te stekla praktično iskustvo u Narodnoj skupštini RS. Slobodno vrijeme posvećuje trčanju i planinarenju, što odražava njen aktivan i dinamičan životni stil.

Pridružite nam se, prijave su otvorene.

Foto: Canva / Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

važnost učenja u poslovanju

Neznanje je blagostanje

Ili tako nekako. A, u stvari je suprotno. To jeste, ako želite dobro sebi i svom biznisu, timu, karijeri... nastavi niz. Ni znanje nije...