Koliko vježbanja sedmično je potrebno za zdrav i dug život

Nije nikakvo iznenađenje ali vježbanje je izuzetno korisno za nas. Poboljšava raspoloženje, jača funkciju mozga, održava tijelo snažnim i poboljšava ukupni kvalitet i dužinu života. Istraživanja potvrđuju njegov uticaj na dugovječnost i preciziraju koliko nam kretanja treba za maksimalne koristi koje produžuju život. Nova studija analizirala je koliko vježbanja sedmično nam je potrebno, a preporučuje 2,5 do 5 sati energične aktivnosti svake sedmice ili 5 do 10 sati umjerene vježbe sedmično.

Vježbanje = dugovječnost

Studija objavljena u časopisu Circulation, koju finansira Američko udruženje za srce, proučavala je navike vježbanja više od 116.000 odraslih osoba tokom više od 30 godina.

Njihovi treninzi su podijeljeni u dvije kategorije a to su umjerena fizička aktivnost, ovo se odnosi na vježbe poput hodanja, vožnje bicikla ili lagane gimnastike i intenzivnu fizičku aktivnost – ova vrsta vježbanja značajno povećava broj otkucaja srca, poput džogiranja/trčanja ili intenzivnijih treninga koji stimuliraju srce.

Istraživači su bili zainteresovani da vide kako trenutne smjernice za fizičku aktivnost utiču na rizik od smrtnosti učesnika. Ove preporuke zahtijevaju 150 do 300 minuta umjerene fizičke aktivnosti sedmično, 75 do 150 minuta intenzivne aktivnosti sedmično ili neku ekvivalentnu kombinaciju oba.

Otkrili su da je vježbanje još čvršće povezano s dugovječnošću nego što mislite.

Kada su istraživači pogledali omjer opasnosti, rizik od umiranja od raznih uobičajenih bolesti povezanih sa godinama, otkrili su da trenutne smjernice potcjenjuju koliko bi vrijedna dodatna vježba mogla biti.

Maksimalne prednosti oba intenziteta vježbanja koje produžuju život bile su udvostručene u odnosu na smjernice, što znači da su oni koji su provodili 300 do 600 minuta sedmično radeći vježbe umjerenog intenziteta i 150 do 300 minuta sedmično radeći vježbe visokog intenziteta ili ekvivalentnu kombinaciju oba, zapravo mogli živjeti najduže i najzdravije živote.

Dobra vijest je da započinjanje zdravih navika danas postavlja temelje za uspjeh s godinama koje dolaze.​

Što se tiče vježbanja, čini se da je optimalna količina vježbanja za dugovječnost približno 2,5 do pet sati intenzivne aktivnosti svake sedmice ili pet do 10 sati umjerene vježbe sedmično. Zvuči mnogo, ali je sasvim izvedivo.

Evo nekoliko primjera sedmičnog rasporeda:

  • Hodanje 45 minuta svaki dan (sve UFA)
  • Hodanje 20 minuta svaki dan (UFA) + dva intenzivnija časa po 60 minuta sedmično (IFA)
  • Dva do tri puta sedmično plesni kardio od 40 minuta (IFA) + lagane šetnje ostalim danima (UFA)

Ako već redovno vježbate, ovo je još jedan razlog da ostanete motivisani. Ako ne, razmislite o načinima kako da ubacite malo više umjerene aktivnosti dnevno — samo 45 minuta dnevno može donijeti maksimalne koristi za dugovječnost.

Kada razmišljate o dugovječnosti, treba imati na umu nekoliko načina života. Naša ishrana, san, društvene veze, nivoi stresa i fizička aktivnost sve ovo igra ulogu u tome koliko dugo živimo i što je još važnije, koliko dugo se osjećamo zdravi.

Ako već puno vježbate, razmislite o tome kao razlog više da ostanete motivirani. Ako ne, razmišljanje o načinima da se svakodnevno pokrenete i angažujete za malo umjerenije aktivnosti. Svoje treninge kombinujte s drugim navikama koje doprinose povećanju dugovječnosti a sve za maksimalnu korist.

Izvor: Woomen Adria

Izvor: Circulation

Ilustracija: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

Žene u održivosti 2025: Kreativna energija i konkretna rješenja s Jahorine

U četvrtak, 24. aprila 2025. godine, hotel Termag na Jahorini bio je epicentar inspiracije, inovacija i održivosti. Drugo izdanje konferencije “Žene u održivosti”, u...