Stanovnici doline Jordana su bili među prvima koji su konzumirali različite vrste tjestenine, a smatra se da historija tjestenine seže čak 10.000 godina unatrag. U tjesteninu ubrajamo i lazanje, tanke kore napravljenje od najjednostavnijih sastojaka. Riječ lazanje dolazi od grčke riječi laganon, a opisuje velike, tanke komade tjestenine koji su se rezali na komade.
Lazanje kakve mi danas poznajemo prvi su pripremali Talijani u pokrajini Emiliji u Italiji, a spremaju se u cijelom svijetu uz različite kombinacije sočnih nadjeva i divnih umaka. U okolici Firence, lazanje se prelijevaju bešamel umakom, u Liguriji ih pune pestom, a Kalabriji ricotta sirom.
Najpopularnije lazanje na našem području su definitivno one sa bolognese umakom, a u cijeloj priči je nemoguće zaobići i bešamel koji im daje nevjerojatnu teksturu i ukus.
U nastavku Vam donosimo najbolji recept za ovo tradicionalno talijansko jelo.
Potrebni sastojci za lazanje
Sastojci za bolognese umak:
- 500g mljevenog junećeg ili telećeg mesa
- dvije glavice crvenog luka
- 100ml ulja
- 500g pasiranog paradajza
- 400ml tople vode
- 10g soli
- 5g origana
- 5g šećera
Sastojci za bešamel umak:
- 70g maslaca
- 50g brašna
- 800 ml mlijeka
- 7g soli
- 5g muškantnog oraščića
Ostali potrebni sastojci:
- 500g kora za lazanje
- 250g mozzarelle
- 150g parmezana
Priprema
Na zagrijanom ulju popržimo crveni luk, a potom dodamo meso i pržimo oko 2-3 minute dok ne promijeni boju, a potom zalijemo vodom. Nakon desetak minuta, dodajemo i pasiranu rajčicu, te začine i sve kuhamo 30 minuta na umjerenoj vatri.
Dok se meso kuha pripremamo bešamel umak tako što na laganoj vatri otopimo maslac, a potom dodamo brašno koje pržimo dok ne dobije zlatnu boju. Kada je brašno spremno, prelijemo ga toplim mlijekom i kuhamo dok se ne zgusne. Pri samom kraju začinimo solju i muškatnim oraščićem.
Pročitajte više: Musaka od patlidžana – znate li razliku između grčke i turske verzije?
Nakon što spremimo oba umaka, vrijeme je da ih posložimo u posudu za pečenje, najbolje vatrostalnu. Na samo dno posude rasporedimo 2-3 kašike bolognese umak, a zatim redamo kore. Na kore prvo nanosimo bešamel umak, potom bolognes i na kraju mozzarellu. Lazanje slažemo na navedeni način dok ne potrošimo kore, a zadnji sloj završavamo sa bolognese umakom.
Tako složene lazanje prekrijemo aluminijskom folijom i ubacimo u prethodno zagrijanu pećnicu (220 stepeni) na 20 minuta. Nakon dvadeset minuta, skinemo foliju, pospemo parmezanom i pečemo još 10-15 minuta zavisno od jačine pećnice.
Lazanje isječemo na kocke i serviramo uz par listova svježeg bosiljka.
Buon appetito!
Photo: Alleksana/Pexels/Instagram