Digitalni nomadi postaju sve važniji za turistički i ekonomski razvoj zemlje boravka. Iako BiH razmatra mogućnost uvođenja posebnih viza za digitalne nomade, trenutno im je na raspolaganju samo turistički boravak do tri mjeseca. Ministarstvo vanjskih poslova BiH potvrdilo je da nije došlo do promjena u viznoj politici, te da bi izmjene trebalo početi izmjenom Zakona o strancima.
Finska najpristupačnija
Među zemljama koje nude vize za digitalne nomade, Finska se izdvaja kao jedna od najpristupačnijih, jer traži minimalni prihod od 1.220 eura mjesečno, što je najniži zahtjev u EU. Ova viza je namijenjena građanima van EU koji su samozaposleni ili vode vlastiti biznis, a povoljan prihod i visoki standard života čine Finsku atraktivnom destinacijom, iako životni troškovi mogu biti visoki.
Španija je nedavno povećala minimalni prihod za digitalne nomade, zahtijevajući 2.763 eura mjesečno u 2025. godini. U Crnoj Gori, minimalni prihod potreban za dobivanje vize je 1.400 eura, a boravak može trajati do četiri godine, uz moguće poreske olakšice, piše Forbes BiH.
Pročitajte više: Zavirite u prvi Co-living/Co-working prostor u BiH
Digitalni nomadi su promotori zemlje
Zemlje su zainteresirane za boravak digitalnih nomada iz ekonomskih razloga, jer oni osim što troše novac, služe i kao promotori zemlje. Digitalni nomadi rade u sektorima poput IT-a, marketinga, pisanja, dizajna i konzultacija. Razlikuju se od turista jer ne zavise od turističkih sezona, već slobodno biraju lokaciju prema svom radu.
Do početka 2024. godine, u svijetu je bilo 35 miliona digitalnih nomada, od kojih 16,9 miliona u SAD-u. Ujedinjeno Kraljevstvo, Rusija, Kanada, Njemačka i druge zemlje također imaju značajnu populaciju digitalnih nomada. Prosječna godišnja zarada digitalnih nomada je oko 123.578 dolara.
Foto: Canva