Pravo na plaćeni godišnji odmor omogućava zaposlenicima da se odmore i posvete vrijeme osobnim potrebama i interesima. U ovom i narednom članku ćemo detaljnije razmotriti zakonske odredbe koje uređuju ovo pravo uključujući trajanje, način korištenja i naknadu za vrijeme provedeno na godišnjem odmoru. Evo što trebate znati kad je u pitanju godišnji odmor zaposlenika.
Pravo na godišnji odmor imaju lica koja su u radnom odnosu. Iz toga proizilazi da ovo pravo ne ostvaruju lica koja su angažovana bez zasnivanja radnog odnosa (ugovor o djelu, ugovor o privremenim i povremenim poslovima i sl).
Trajanje godišnjeg odmora
- Radnik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana.
- Ovo pravo radnik stiče 01.01. za tu kalendarsku godinu uslijed čega ne postoji mogućnost srazmjernog umanjenja godišnjeg odmora radniku kojem radni odnos prestaje u toku godine.
- Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od 15 dana, pravo na godišnji odmor stiče tek nakon šest mjeseci neprekidnog rada. U ovim okolnostima radnik ima pravo na najmanje jedan dan godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec dana rada, u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.
- Prekidom rada ne smatra se odsustvo sa rada zbog privremene spriječenosti za rad, materinstva i drugog odsustva koje nije uvjetovano voljom radnika.
- Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćeg propisanog ovim zakonom, uređuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. S obzirom da Zakon ne definiše kriterije za uvećanje trajanja godišnjeg odmora, iste definiše poslodavac, ukoliko tako odluči.
- U trajanje godišnjeg odmora ne uračunava se vrijeme privremene spriječenosti za rad, vrijeme praznika u koje se ne radi, kao i drugo vrijeme odsustvovanja sa rada koje se radniku priznaje u staž osiguranja. Ukoliko navedene okolnosti nastupe u vrijeme korištenja ogdišnjeg odmora radnika, isti se prekida a nakon prestanka navedenih okolnosti radnik nastavlja sa korištenjem godišnjeg odmora.
Pročitajte više: Godišnji odmor je patnja kad ne znaš kako odmoriti
Godišnji odmor zaposlenika – Posebne kategorije
Radnici koji rade nepuno radno vrijeme imaju pravo na puni godišnji odmor jer se pravo na isti vezuje uz činjenicu da je lice u radnom odnosu a ne uz činjenicu radnog vremena.
Radnici koji rade na određeno vrijeme imaju pravo na godišnji odmor koji su stekli u toku trajanja radnog odnosa ili u toku te kalendarske godine .
Zakonske odredbe vezane za godišnji odmor ne primjenjuju se na direktore pa se pravo i način korištenja propisuje ugovorom.
Pripremljeno u suradnji s Markart.
Foto: Canva