Godina 2024. donijela je val inspiracije i promjena, a ključnu ulogu u tome odigrale su izvanredne žene čiji je poduzetnički duh oblikovao naš svakodnevni život. Kroz razgovore s njima otkrili smo njihovu nevjerojatnu strast, ustrajnost i nepokolebljivu vjeru u stvaranje boljeg svijeta. Svaka od ovih žena pokazala je što znači imati viziju i kako je moguće nadvladati prepreke kada se odlučno djeluje. Njihove priče ne samo da nas inspiriraju, već i pokazuju kako predanost i trud mogu transformirati zajednice i društvo. Ovaj članak posvećen je njihovom neprocjenjivom doprinosu i služi kao podsjetnik da zajedno možemo ostvariti promjene koje vode prema svjetlijoj budućnosti.
Poduzetnice godine
Neda Drvar, Sandra Zaimović te Sabina Muratagić-Daul i Edina Hadžić najbolje su poduzetnice u FBiH 2024. godine. Najveća ženska poslovna mreža u regiji, Women in Adria, prepoznala je i proslavila doprinos žena domaćem gospodarstvu te potaknula razvoj ženskog poduzetništva.
Nagrada “Poduzetnica godine” dodijeljena je u tri kategorije. Nagrada za Start up poduzetnicu godine otišla je u ruke Nede Drvar, direktorice BLP Global Consulting. U kategoriji Mikro poduzetnica godine nagradu je osvojila Sandra Zaimović, direktorica i vlasnica Agencije za savjetovanje Psihotron. Perspektivnim poduzetnicama godine proglašene su Sabina Muratagić-Daul i Edina Hadžić, koje stoje iza tvrtke Sugar on top d.o.o.
Neda Drvar osnovala je tvrtku za proizvodnju plastične ambalaže od sirovine do finalnog proizvoda. Od 2018. do danas pokrenula je kompletan pogon s investicijom u objekt i proizvodni pogon s vrijednošću investicije od oko 2.5 mil KM. Ova je žena pokrenula proizvodnju plastične ambalaže – ne od nule, već, mogli bismo reći, od minusa, ali na tom je putu u svega šest godina uspjela i na nivou države pokrenuti projekt uslužnih reciklomata za PET boce i limenke. Možemo reći da je otvorila put reciklažnom sistemu u BIH.
Sandra Zaimović ponosna je na svoj biznis koji vodi transparentno i posvećeno, podržana timom stručnjaka iza kojih stoji. Platforma Psihotron.ba nastala je kao ideja da se klijentima olakša pristup psihoterapiji i na jednom mjestu omogući izbor provjerenih EU licenciranih psihoterapeuta po ličnom izboru, jednostavnu registraciju, sigurnosni sistem plaćanja i pristup seansi video linkom. Psihotron.ba je jedinstveno mjesto koje okuplja veći broj psihoterapeuta različitih pravaca, a klijenti mogu, nakon što pogledaju fotografije i iščitaju biografije, prema vlastitom osjećaju izabrati svog psihoterapeuta.
Tvrtka Sugar On Top Sabine Muratagić-Daul i Edine Hadžić pruža sveobuhvatne usluge u vezi s dizajnom proizvoda i samom proizvodnjom proizvoda, što uključuje kompletan razvoj od skice do gotovog proizvoda. Pokrenule su ju iz želje da spoje dugogodišnje iskustvo u dizajnu sa zajedničkom vizijom. Uočile su prostor za stvaranje kompanije koja bi se istaknula kvalitetom i posvećenošću prema svakom detalju, gdje klijenti dobivaju dizajnerska i proizvodna rješenja koja ne samo da odgovaraju na njihove potrebe, već ih nadmašuju. Njihov rad temelji se na društvenoj odgovornosti: zapošljavaju žene iz ruralnih sredina starije od 40 godina, pružajući im dodatni izvor prihoda i uključujući ih u proizvodnju.
Ove dvije žene osnovale su još dva brenda – Orangetree, fokusiran na proizvode za bebe i djecu, i Stribor Wear, brend za dame koji promovira minimalističku eleganciju.
Pročitajte više: Nagradili smo najbolje poduzetnice 2024. godine!
Što ako biznis ne uspije?
Jena Tanasković Mićanović za Women in Adria je podijelila svoju priču o tome kako je zatvorila svoj biznis. Naime, na LinkedIn profilu podijelila je svoju „Priču o neuspjehu poslovanja“ i još jednom pokazala da stvarni i virtualni svijet nerijetko nemaju veze jedan s drugim. Godine 2022. otvorila je Kawa To Go – jedinstveni kiosk u Tuzli i BiH koji je posluživao visokokvalitetni espresso i druge vrste kave „za ponijeti“. Sve to uz stil i brigu o kupcima. Što se dogodilo? Nisu prodavali dovoljno da bi posao bio profitabilan. A, kako kaže, mora biti profitabilno – inače je hobi. Iako joj je žao, Jelena na zatvaranje biznisa ne gleda kao na osobni neuspjeh, već dobru školu. No, Jelena nastavlja raditi u svojoj oblasti, na pitanjima izbora, demokratije, doprinosa razvoju civilnog društva. Godina 2024. označava novi početak na novom radnom mjestu u međunarodnom okruženju. Ona je Deputy Chief of Party u Democracy International. Zatvaranje biznisa i iskustvo sa Kawa To Go potaklo ju je da razmotri i svoj karijerni put do sada, da se makne iz dosadašnje zone udobnosti i potraži nove izazove.
Pročitajte više: Ovo su vaše i naše priče! Poduzetnice koje su nas inspirirale u 2023.
Svestranost je snaga
Samra Menzilović, nekadašnja misica i model, novinarka i magistrica komunikologije, uplovila u svijet poduzetništva, pokrenuvši sa prijateljicom kozmetičku liniju La vie. Bivša misica i dugogodišnja televizijska i radijska novinarka obrela u beauty industriji. Svoje znanje je odlučila unaprijediti i završiti školovanje za praktičarku NLP-a, Neuro Lingvističkog Programiranja, tokom kojeg je kako priznaje uspjela “znatno produbiti spoznaje o svojim komunikacijskim vještinama i javnom nastupu”. Ta ju je edukacija potakla da nastavi slijediti stazu svog profesionalnog uspona i prateći razvoj novih medija, odlučila je pokrenuti svoj Instagram profil, koji je vrlo brzo dosegao ogroman broj pratitelja i omogućio Samri novu profesionalnu rolu u životu, ulazak u svijet influencinga, gdje danas njen IG profil prati više od 80 hiljada pratitelja.
Potaknuta potrebama mladih žena, svojih pratiteljica na Instagramu, Samra je tada odlučila zajedno sa svojom partnericom i prijateljicom Alisom Kazić, napraviti jednostavnu kozmetičku liniju s četiri proizvoda, koja bi zadovoljila potrebe svake žene za dnevnom i noćnom rutinom njege kože.
Žene šire mreže
Nadira Škaljić Mingasson, osnivačica je Udruženja za žene koje se bave pletivom po nazivom UdruŽene. Posao je pokrenula sa četiri žene pletilje, a u međuvremenu je njihova mreža narasla. Sada okupljaju između 200 i 250 žena iz cijele BiH. Iz Sarajeva i okolice ih je stotinjak, a ostale žene dolaze iz sedam centara koje su otvorili u Jablanici, Konjicu, Vranduku, Kaknju, Olovu, Rudom i u Kalinoviku. Posao su organizirali na način da u Jablanici i Rudom rade s formalnim organizacijama, a u drugim mjestima su to uglavnom neformalne grupe žena s kojima se sastaju. U svakom od centara imaju i žene koordinatorice zadužene za logistiku, podjelu materijala za pletenje i proizvodnju. U početku su radile isključivo po narudžbi za strane dizajnere na sajmovima. Njima je ručni rad bio dijelom neke njihove kolekcije. Za svoju kolekciju birali su materijale i dizajn po kojima žene pletu, što je činilo doskora 80% njihovog radnog procesa.
Milica Čvokić radi ilustracije i animacije za klijente diljem svijeta, pokrenula je svoj Studio Animatica, iza kojeg stoji Milica Čvokić, mlada i uspješna banjalučka animatorka i ilustratorka koju smo imali priliku upoznati kroz BizUp preduzetnički program Fondacije 787, implementiranog u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u BiH.
Studio Animatica se bavi pružanjem usluga dizajna, ilustracije i animacije, s posebnim fokusom na animirani film i ilustraciju, dvije specifične oblasti koje nisu tako česte na ovim prostorima. Milica svojim radom ne samo da doprinosi kreativnoj industriji, već također pokazuje da žene mogu biti vodeće figure u poljima koja su tradicionalno dominirana muškarcima.
Pročitajte više: Managerice koje su nas inspirirale ove godine
Trnovit put transformacije
Ilijana Bodlović, poznatija kao Fitness Anny, uz koju do fizičke i psihičke transformacije dolazi tisuće žena. Nije uvijek sve bilo tako “savršeno” kao danas. Anny je prošla trnovit put, prvo od vlastite transformacije pa sve do poslovnih zavrzlama. Danas zapošljava više od 80 radnika, a preko 15.000 žena koje treniraju kod nje dokaz su kvalitete njezinog poslovanja.
I sama je vodila bitku s viškom kilograma. Udebljala se, kaže, nakon trudnoće, a tijelo je skrivala širokim haljinama. Krila se zapravo od same sebe. Bježala je od vage i ogledala sve dok se jednom nije skinula pred ogledalom i suočila sa samom sobom.
Prvih je 10 kilograma skinula samo brzim hodanjem i posloženom prehranom. Kupila je puno treninga, tableta, krema. Sve se kod nje moglo naći, tvrdi. Tad je mislila da nikad ne bi mogla biti online trener jer nije bila zadovoljna uslugom istih kojima je uplatila treninge.
Otvorila je fitness i upisala 80 žena. Krenula je u avanturu te došla i do osam grupa žena na treninzima. U svom je kraju napravila revoluciju.
Amra Tabaković i Lejla Selmanagić su nakon dvije decenije iskustva, odlučile su da iskorače iz bankarskog sektora. Pokrenule su svoju poslovnu priču čiji je fokus promocija, edukacija i implementacija aktivnosti na temu ESG-a i održivosti te su osnovale Udruženje „Korisno“. Pored saradnje i partnerstava sa obrazovnim institucijama i kompanijama, u okviru svojih aktivnosti početkom godine pokrenule su i edukativnu platformu ESG Korisno. Svoje iskustvo i znanje dodatno su potkrijepile i konkretnom certifikacijom za CSRD i ESRS standarde. Obje su malo je reći sretne zbog svog poduhvata. Tabaković objašnjava da je edukativna platforma na temu održivosti i ESG-a pokrenuta iz potrebe da se ova tema približi tržištu na jednostavan i pristupačan način. Ona je rezultat njihovog znanja, iskustva i iznimno dobre energije koju imaju prilikom rada i razrade svih svojih aktivnosti. Njihove aktivnosti se trenutno temelje na tri stuba, a to su edukativna platforma, konkretne edukativne aktivnosti sa obrazovnim institucijama te podrška kompanijama u implementaciji njihovih ESG aktivnosti bilo kroz edukaciju ili kreiranje izvještaja o održivosti.
Članak pripremila Gordana Vukres
Foto: Canva/Privatne arhive