Sarajevo ruši paklene ljetne rekorde. Evo kako preživjeti radni dan na vrućini

Dugo toplo ljeto traje i traje, a traje i toplinski val, danima. Sarajevo obara povijesne rekorde kad je riječ o visokim temperaturama. Poznati meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bakir Krajinović na Facebooku je podijelio statističke podatke o ovom ljetu. S obzirom na rekorde koji “padaju” iz dana u dan, donosimo savjete kako raditi po vrućini.

Sve je više tropskih noći

Krajinović ističe da se temperature tijekom dana penju i do 42 Celzijeva stupnja, dok tijekom noći ostaje iznad 20.

“Tropske noći su nešto što nije tako česta pojava u Bosni i Hercegovini, posebno u Bosni 😃 Recimo u Mostaru u prosjeku tokom jula imamo 13 noći sa temperaturom jednakom ili većom od 20 °C. Vjerovali ili ne jula 2021. godine bilo ih je 29, zatim 2015. godine 28, 2006. godine 25 i 1994. godine 24 ‘besane noći’ 😃 Ove godine u Mostaru do danas smo imali 10 tropskih noći. Trend u posljednjih 70-ak godina je uzlazni što ukazuje na činjenicu da se moramo privikavati na nove ekstremnije uslove kada je ovaj segment u pitanju.
U Gradačcu je također bilo 10 tropskih noći, zatim Bihaću 6, Tuzli i Zenici 5, Sarajevu 4 i Sanskom Mostu 3″, objašnjava.

Kako kaže, u Sarajevu je već premašen rekord po pitanju broja tropskih noći. Rekord do ove godine bio je svega dvije tropske noći (1916., 1927., 1939., 1987., 1988., 2000. i 2021.). U prvih 17 dana ove godine imamo čak četiri takve noći (09., 12., 15. i 16.).

“Ako vam je bilo neugodno spavati, jedan od razloga je i to što ponovo obaramo rekorde u pogledu ekstremnih temperatura zraka. Prije dvije godine nadmašen je rekord za najvišu vrijednost temperature zraka sa 38,2 °C na 38,5 °C, ove godine rekord broja tropskih noći i ko zna što još nas čeka u budućnosti. Iz umjerene klime sigurno koračamo u ekstremnu“, zaključuje.


Pročitajte više: Uz ove savjete lakše i jednostavnije ćete preživjeti velike vrućine


Kako raditi po vrućini? Voda, voda pa još malo – vode

A kako raditi po vrućini? Hidratacija je uvijek važna, ali tijekom srpnja i kolovoza trebamo joj posvetiti još više pažnje nego tijekom bilo kojeg drugog mjeseca. Tako je redovita hidratacija jedan od najvažnijih savjeta za rad po vrućini – ne samo ako radite na otvorenom, već i u zatvorenom prostoru. Tijekom ovakvih dana više se znojimo, što znači da gubimo više tekućine. Nemojte ju zaboraviti unijeti, i to kroz najmanje osam čaša vode dnevno za one koji rade u zatvorenom prostoru.

Neka sastanci budu online ili pak u rano jutro ili kasno poslijepodne

Lakše se diše prije 10 sati ujutro i nakon 18 sati uvečer. Ako morate na neki teren, poput poslovnog sastanka, probajte ga dogovoriti u nekom od ovih termina. Neka sastanak bude u zatvorenom i klimatiziranom prostoru. Ako ga je moguće održati online, izaberite tu opciju.

Svoju odjeću prilagodite temperaturama

Birajte laganu, prozračnu i svijetlu odjeću koja omogućuje koži da “diše”. Pamuk je dobar izbor jer upija znoj i pomaže u održavanju tijela hladnim. Bilo da radite na otvorenom ili samo putujete do posla i s posla – svakako nemojte zaboraviti pokrivalo za glavu poput šešira te sunčane naočale. I naravno, nigdje bez zaštitnog faktora.


Pročitajte više: Ma kakvo more… 3 planinske kuće u BiH u kojima želimo provesti godišnji


Klima i ventilator kao najbolji prijatelji

Ako radite u zatvorenom prostoru, koristite klimatizaciju ili ventilatore kako biste održali ugodnu temperaturu. Postavite ventilator tako da cirkulira zrak kroz prostoriju. Ako nemate klimatizaciju, pokušajte zadržati prozore zatvorenima tijekom najtoplijeg dijela dana i otvorite ih ujutro i navečer kada je temperatura niža.

Odmorite u hladu

Redovite pauze neophodne su za održavanje energije i koncentracije. Ako radite na otvorenom, osigurajte si dovoljno vremena za odmor u hladu ili klimatiziranom prostoru. Pauze od 5 do 10 minuta svakih sat vremena mogu značajno poboljšati vašu sposobnost da nastavite raditi efikasno. Pauze u hladu dobro je raditi i na putu do posla ako pješačite.

Prehrana igra veliku ulogu

Lagana i uravnotežena prehrana može pomoći u borbi protiv vrućine. Izbjegavajte tešku i masnu hranu koja može dodatno opteretiti tijelo. Konzumirajte svježe voće i povrće koje sadrži visoki postotak vode, kao što su lubenica, krastavci i rajčice.

Osvježite se

Tržište nudi sve veći broj termalnih voda, a u istu svrhu možete kupiti i raspršivač u koji ćete sami uliti vodu i osvježiti se kad osjetite potrebu. Osvježiti se možete i pijući ljetne aromatizirane vode koje si možete pripremiti prije posla.

Budite okruženi ljudima

Ako radite na otvorenom, radite u paru ili timu kako biste mogli pratiti jedni druge i brzo reagirati u slučaju simptoma pregrijavanja. Podrška kolega može biti presudna u održavanju sigurnosti i zdravlja.

Ako primijetite bilo koji od simptoma pregrijavanja, odmah prekinite s radom, potražite hladno mjesto i hidratizirajte se.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE