Knjige koje se ne čitaju, nego preživljavaju – snaga riječi

Postoje knjige koje zatvoriš i zaboraviš. I one koje nikada ne prestaneš nositi u sebi. Knjige koje ne služe da ti ispune vrijeme, nego da te pomjere iz temelja. Takve su, kako piše Lejla Kraljević vlasnica kompanije Derubis, dvije knjige autorice Irme Husić, “Čistačica na crno” i “Očuh”. Knjige koje se kako je kazala ne čitaju – nego preživljavaju.

Dokumenti vremena

U svojoj emotivnoj objavi, Kraljević priznaje da joj je trebalo vremena da progovori o ovim djelima. Ne zato što nije imala šta reći, već zato što ih je najprije morala doživjeti do kraja – osjetiti, preživjeti, dopustiti da je “razore i sastave ponovo”. Jer, kako kaže, “njih ne ostavljaš na polici kada ih pročitaš. One ostaju u tebi.”

“Čistačica na crno” je priča o nevidljivim ženama – onima koje brišu tuđu prašinu, peru tuđe podove i nose tuđe terete, a zauzvrat često ne dobiju ni platu, ni priznanje, ni dostojanstvo. To je knjiga o hiljadama žena koje žive isto i danas: tiho, neprepoznato, poniženo. Kraljević u njoj prepoznaje glas svih onih koje društvo sistematski ignoriše.

A “Očuh”? Ta knjiga, Lejla kaže, “me slomila”. Stranicu po stranicu, osjećala je nemoć djeteta zarobljenog u tišini i lažima odraslih. Irma Husić je, prema njenim riječima, imala snage da otvori prostor za govor o onome što se najčešće prešućuje – o zlostavljanju, porodičnoj šutnji i ranama koje ne zarastaju.

U Lejlinoj Facebook objavi osjeća se poštovanje prema autorici koja piše s istinom, dubinom i hrabrošću.

“Irmine knjige nisu samo književna ostvarenja – one su dokumenti vremena, ogledala društva i poziv na suočavanje sa stvarnošću. One su vapaj za pravdom, ali i dokaz da istina, kada se izgovori, ima iscjeljujuću moć.”

Na kraju, Lejla Kraljević ih preporučuje “svim srcem”. Ne zato što će čitanje biti lako – već zato što će vas promijeniti. A to je, kako zaključuje, možda i najvažnije što književnost može učiniti.

O autorici

Irma Husić je bosanskohercegovačka autorica, pjesnikinja, diplomirana pravnica i humanitarka iz Bihaća, čije su knjige “Čistačica na crno” i “Očuh” izazvale snažan odjek u javnosti. Njena djela, inspirisana stvarnim događajima, donose potresne priče o ženama koje se suočavaju s nepravdom, zlostavljanjem i društvenom nevidljivošću.​

Husić je poznata i po svom humanitarnom radu kroz udruženje “Ilmi Batin”, koje vodi sa suprugom. Sav prihod od prodaje njenih knjiga usmjerava u humanitarne svrhe, pomažući brojnim ljudima širom zemlje i regiona . Osim romana, piše i bajke te slikovnice, poput “Jednorog Yan i Pegasus Lars”, “Tobi i vilina harfa”, “Kuća ispod zvijezda” i “Dalal i čarobna krijesnica”, od kojih su neke prevedene i na njemački jezik.​

O knjigama – “Čistačica na crno” i “Očuh”

“Čistačica na crno” je roman koja prati priču Alme, mlade majke iz Bosne i Hercegovine, koja odlazi u Njemačku u potrazi za boljim životom. Suočava se s teškim iskušenjima, izrabljivanjem i borbom za skrbništvo nad djetetom. Roman je inspirisan stvarnim događajima, a autorica je upoznala Almu tokom jednog od najtežih perioda njenog života .​

Knjiga je postala bestseller na našim prostorima, sa više od 1.000 narudžbi odmah nakon objave, a broj svakodnevno raste.

Roman “Očuh” svjedoči o razornoj snazi prošlosti, skrivenim traumama i posljedicama emotivne ovisnosti dok sukobi i porazi brišu granice između ljubavi i mržnje, istražujući mračne strane ljudskih odnosa.

Kažu da ovo nije samo priča o odrastanju, već priča o potrebi za razotkrivanjem istine koja se skriva ispod površine obiteljskog života, o izgradnji identiteta i o hrabrosti koja je potrebna za suočavanje s vlastitim demonima iz prošlosti.

Roman prikazuje emotivnu priču djevojčice koja odrasta u okruženju ispunjenom nasiljem i emocionalnim zlostavljanjem. Glavna junakinja bori se s traumama iz prošlosti, doživljava kompleksne odnose sa svojom majkom i očuhom čije ponašanje prema njoj postaje sve više kontrolirajuće i manipulativno.

Kroz priču se istražuju teme zlostavljanja, emocionalne zapostavljenosti i potrage za identitetom i samopouzdanje. Irma vješto prenosi osjećaje i misli djevojčice, omogućavajući čitatelju da se suoči s teškim stvarnostima kojima su djeca izložena u disfunkcionalnim porodicama.

Snažna priča o gubitku nevinosti i borbi za ljubav i prihvaćanje u svijetu koji često može biti surov i nepravedan. Kroz razvoj likova i prikaz njihovih sukoba, autorica poziva čitatelje da razmisle o društvenim normama i odgovornosti roditelja.

Irma Husić svojim pisanjem ne samo da oslikava stvarnost mnogih žena, već i poziva na empatiju, razumijevanje i društvenu promjenu.

Izvor: Facebook

Ilustracija: Canva i Facebook

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

Žene u održivosti 2025: Kreativna energija i konkretna rješenja s Jahorine

U četvrtak, 24. aprila 2025. godine, hotel Termag na Jahorini bio je epicentar inspiracije, inovacija i održivosti. Drugo izdanje konferencije “Žene u održivosti”, u...