Od prve konferencije u travnju, naša zajednica žena u održivosti je zaživjela. Žene brinu kakav ćemo svijet ostaviti našoj djeci, a sad je trenutak da pokažu što znaju. Pridružite nam se 17. septembra na Konferenciji za žene u održivosti, na drugačijem druženju na predivnoj lokaciji hotela Nomad na Bjelašnici. Imate priliku čuti korisne informacije koje ćete odmah moći staviti u upotrebu, a za kraj se družimo uz testiranje električnih automobila.
Evo što nas sve očekuje. Pridružite nam se, prijave su otvorene!
Kako komunicirati održivost?
O alatima za komuniciranje održivosti govorit će Lejla Selmanagić, Suosnivačica udružena Korisno. Diplomirana je ekonomistica s 20 godina sveobuhvatnog i progresivnog profesionalnog iskustva u bankarskom sektoru u oblasti marketinga, korporativnih komunikacija i upravljanja održivošću.
U jednoj od vodećih banaka obnašala je poziciju zamjenice direktorice marketinga i korporativnih komunikacija&upravljanja održivošću. Ekspertiza u oblastima: marketinga, digitalnog marketinga, razvoja brenda, istraživanja tržišta, korporativnih komunikacija, upravljanja održivošću, event menadžmenta, definisanja i implementacije sponzorske i donatorske strategije.
Potom će nam o najboljim praksama CSRD izvještavanja te o CBAM regulativi od 1.1.2026. govoriti Alma Hadžiabdić, direktorica u odjelu za menadžment i konzalting u KPMG-u u Bosni i Hercegovini. Još kao apsolventica na Odsjeku za matematiku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Alma je počela raditi kao junior u odjelu revizije odnosno poreza KPMG-a u BiH. Predznanje u računovodstvu i reviziji nije imala pa je svaki dan na poslu bio novi izazov, ali i nova prilika. Trudila se iskoristiti svaku tu priliku i tako učiti nove stvari i napredovati.
Ušla je u program ACCA koji je uspješno završila, a istovremeno je gradila svoje znanje iz oblasti poreza. Kako kaže, imala je privilegiju raditi u vremenu kada se u BiH intenzivno radilo na poreznoj reformi. Stoga je s velikim brojem klijenata iz različitih industrija prošla izazove prelaska s poreza na promet na PDV, uvođenje transfernih cijena i slično.
Pročitajte više: Kako je planinarenje ojačalo život i karijeru ove KPMG-ove managerice
Sudionice panel-raspravu pune su znanja iz ove oblasti
Održat ćemo i panel-raspravu na ovu važnu temu, a u njoj će sudjelovati Amra Tabaković, Danira Zanović, Neda Drvar, Zana Karkin.
Amra Tabaković, suosnivačica udruženja Korisno, ekspertica je u segmentu korporativnog komuniciranja te komuniciranja i upravljanja održivošću (ESG izvještavanje) s 15 godina iskustva na rukovodećim pozicijama iz navedenih oblasti. Veći dio svog radnog iskustva stekla je u bankarskom sektoru. Specijalističku diplomu iz oblasti komuniciranja održivosti dobila je na OXFORD College of Marketing, a zvanje Magistrice ekonomskih nauka stekla je na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Kvalifikovana je od strane Chartered Institute of Public Relations London.
Danira Zanović iskusna je menadžerica za okoliš u kompaniji AMBH, gdje od maja 2022. godine vodi implementaciju ključnih ekoloških mjera i strategija održivog razvoja. S više od četiri godine iskustva u industriji, aktivno doprinosi zaštiti okoliša kroz procese upravljanja otpadom, vodama, zrakom i klimatskim rizicima. Prethodno je radila kao saradnik za okoliš, gdje je aktivno učestvovala u izradi ESIA „Environmental Social Impact Assement- Procjena uticaja na okoliš i društvo“ što podrazumijeva i izradu cjelokupnog ESMS – Environmental Management Sistema.
Pročitajte više: Ove žene su predvodnice održivosti u BiH!
Važnost reciklomata
Neda Drvar osnivačica je i direktorica tvrtke BLP d.o.o., čija je osnovna djelatnost proizvodnja PET ambalaže od plastičnih masa. BLP d.o.o. je prva firma na nivou BIH koja ima ekskluzivni ugovor sa Belgijskom kompanijom Eatcan o organiziranom plasiranju prvih reciklomata odnosno mašina za zbrinjavanje PET boca i limenki. Reciklomati su inovativno rješenje posebno dizajnirano za tržište BIH koji će omogućiti zbrinjavanje, usitnjavanje i razdvajanje u samom reciklomatu otpadnog materijala, primanog reciklata od PET-a i u odvojenom dijelu aluminij. To je prvi put na organiziran način i održiv pristup zbrinjavanju ambalažnog otpada.
Zana Karkin je osnivačica kompanije Bazerdžan. Diplomirana je inženjerka informacionih tehnologija koja je prešla put od struke do preduzetništva. Svoju viziju poslovanja usmjerila je ka stvaranju inspirativnog kreativnog studija i prodajnog mjesta u Sarajevu. Njena želja da gradu pruži centar kreativnosti nije samo izraz lične strasti, već i posvećenost očuvanju kulturnog nasljeđa Bosne i Hercegovine te podrške mladim talentima. Posvećena je razvoju Bosne i Hercegovine, te aktivno djeluje s ciljem unaprjeđenja ekonomskog prosperiteta, posebno putem razvoja IKT sektora.
Foto: Canva / Privatna arhiva