Sarajevo je jučer bilo centar razmjene iskustava žena u nabavi i logistici!

Iza nas je prva Konferencija za žene u nabavi i logistici. Učili smo, širili mrežu kontakata i dijelili poslovna iskustva jučer u sarajevskom Courtyard by Mariott. Predavačice su se dotaknule najvažnijih tema u ovoj industriji, a nisu zaobišle ni trendove, pa smo tako saznali i kako umjetna inteligencija utječe na logistiku. Evo što su nam otkrile žene koje godinama grade uspješne karijere u ovoj pretežno muškoj industriji.

Umjetna inteligencija ili ljudi?

Prvo predavanje pod nazivom “Optimizacija lanca opskrbe: Inovacije, podrška i partnerstva u logistici – ključ uspješnog poslovanja“, održala je Elma Muharemagić, direktorica u RCL Bosna i Hercegovina. Lanac snadbijevanja je, objasnila je, sistem organizacija, ljudi, aktivnosti, informacija i resursa koji su uključeni u kretanje proizvoda ili usluga od dobavljača do potrošača. Istaknula je važnost partnerstva i timskog rada u postizanju poslovnih ciljeva te naglasila da fleksibilnost i suradnja između različitih sektora mogu poboljšati učinkovitost.

Muharemagić smatra da je kontinuirana komunikacija s klijentima ključna za održavanje kvalitete i prilagodbu usluga. Navela je i ključne vještine uspješne logistike, a neke od njih su vještina pregovaranja i rješavanja sporova, razvoj procesa, razvoj talenata, peak season planiranje i egzekucija, pametno modeliranje…

konferencija žene u nabavi i logistici

Maida Eljazović, supervizorica operacija transporta i pružatelja logističkih usluga u Nelt d.o.o., održala je predavanje o primjeni vještačke inteligencije u logistici: Uticaj psiholoških osobina i sposobnosti vozača na optimizaciju saobraćaja. Efikasna isporuka robe ovisi o određenim faktorima kao što su: kapacitet  tovarnog prostora dostavnog vozila (nosivost, korisna zapremina, broj paleta u podu tovarnog prostora), parameti dostave (vrijeme isporuke, vrsta isporuke, broj mjesta isporuke, pređeni kilometri, i dr.) i lične osobine vozača.

Naglasila je važnost psiholoških i psihomotornih sposobnosti vozača u logistici te istaknula da se one često zanemaruju, iako značajno utječu na učinkovitost i sigurnost isporuka. Logistika, rekla je, zahtijeva pažljivo upravljanje ljudskim resursima, uz procjenu vozača na temelju osobnih sposobnosti kako bi se osigurala optimalna izvedba i sigurnost u složenim situacijama. Zaključila je da sustavi umjetne inteligencije mogu poboljšati raspodjelu zadataka, ali ipak ne mogu zamijeniti iskustvo i intuiciju vozača.

“Čovek je najznačajniji, ali i najkompleksniji faktor sigurnosti saobraćaja i važan faktor u procesu optimizacije ruta”.

konferencija žene u nabavi i logistici

Pročitajte više: Nataša Mihajlović: ‘Nitko nije super-žena, zašto bismo si to željele’


Zašto u nekim industrijama manjka žena?

Elma Plasto Plećan sebe opisuje kao strastvenu logističarku, vječnog optimista, sanjara, kreativca… Ona je direktorica u Interšped Logistics d.o.o., a na konferenciji je govorila o uticaju žena u logističkom menadžmentu, preprekama i izazovima. Objasnila je zašto u nekim industrijama ima mnogo više muškaraca nego žena, a neki od razloga su rodna pristranost u industriji kojom dominiraju muškarci, stereotipi i predrasude o ženama kao liderima, stakleni plafon, nejednake plate, nedostatak prilika…

Osvrnula se i na razlike u ženskom i muškom vođenju. Istaknula je važnost emocionalne inteligencije, sposobnosti prilagodbe i otpornosti. Empatija, komunikacija i podrška ključni su za uspjeh u timu. Također, naglasila je važnost mentorstva i fleksibilnosti te ravnoteže između privatnog i poslovnog života. Potiče žene da se uključe u industriju i ruše stereotipe, ističući kako ženski stil vođenja obogaćuje organizacijsku kulturu. Doprinijeti možemo na više načina: mentorstvom, umrežavanjem, obrazovanjem i obukom, razvojem vodstva, promovisanjem fleksibilnog rada, promicanjem rodne raznolikosti…

konferencija žene u nabavi i logistici

Omjer žena i muškaraca 50/50

“Nabava – iza kulisa gotovog proizvoda” bila je tema je predavanja Anite Šimić i Slavice Čolak iz Violeta d.o.o. Slavica i Anita upoznale su nas sa procesima, izazovima i prilikama u odjelu nabave prije nego finalni proizvod dođe na policu.

Slavica Čolak voditeljica je nabave i planiranja u Violeta d.o.o. Predavanje je započela zanimljivim činjenicama o tvrtki u kojoj radi. Naime, 50% zaposlenih u Violeti čine žene, 40% menadžerskih pozicija u rukama žena, a u odjelu nabave radi 57% žena. U posljednjih pet godina njihova je nabava prošla kroz nekoliko kriza: Covid, energetska kriza, otkazivanje potpisanih ugovora, proglašenje stanja više sile, poremećaji u lancu opskrbe… Ipak, od svakog izazova nastojali su stvoriti priliku. Navela je tri načina kako se boriti s izazovima:

  • Graditi kulturu: kako izazov pretvoriti u priliku.
  • Razina suradnje i kreativnosti koju tim ima može napraviti razliku.
  • Out of box razmišljanje o potencijalnim rješenjima.
konferencija žene u nabavi i logistici

Voditeljica transporta i logistike u Violeta d.o.o. Anita Šimić u ovoj je tvrtki već 20 godina. Glavni zadatak njezinog odjela je isporučiti robu kupcu ispravno i u zadanom vremenu. Navela je da Violeta ima 8 distributivnih centara unutar BiH te 3 skladišta za proizvodnju i sirovine u Grudama. Osvrnula se i na činjenicu da je ženama otežano napredovanje u karijeri te otkrila kako žene uspijevaju i napreduju u sektorima logistike. Kako kaže, iako izazovi postoje, prilike za žene veće su nego ikad, “a mi smo tu da ih iskoristimo i kreiramo nove standarde”. Violeta kao poslodavac je primjer jer radnike bira prema kompetenciji, a ne prema spolu, i to se jasno vidi omjerom ženske i muške radne snage 50/50.

konferencija žene u nabavi i logistici

Žene moraju biti dvostruke bolje od muških kolega

Meliha Mujezinović, voditeljica predstavništva u Dragon Maritime SEE Sarajevo, govorila je o ženama u pomorskom saobraćaju i logistici. Istaknula je podatak da prema Gartnerovom istraživanju iz 2024. godine, žene zauzimaju samo 26% rukovodećih pozicija na C-Level nivou u logistici, što ukazuje na usporen napredak prema rodnoj ravnoteži​. Osvrnula se na vlastita iskustva i izazove s kojima se susrela kao žena u dominantno muškoj industriji.

Naglasila je kako žene često moraju biti dvostruko bolje od svojih muških kolega da bi bile prepoznate, a uz to se suočavaju s pritiscima i stereotipima. Posebno je istaknula važnost preuzimanja rizika, jer smatra da žene igraju na sigurno, što ih često koči u ostvarivanju većih ambicija. Također, naglasila je kako žene mogu koristiti svoje vještine poput prilagodljivosti i inovativnosti za rješavanje problema i donošenje važnih odluka. Navela je i nekoliko preporuka iz prakse, poput postavljanja jasnih ciljeva i praćenja napretka, uvođenje programa mentorstva i podrške za žene, omogućavanja fleksibilnih radnih uslova (hibridni rad, skraćeno radno vrijeme)…

konferencija žene u nabavi i logistici

Sponzori konferencije su Rail Cargo Logistics, NELT, Manpower Bosnia and Herzegovina, COSCO Shipping, Dragon Maritime.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

tuširanje vrućom vodom

Zašto se ne biste trebali svaki dan tuširati vrućom vodom?

Iako je tuširanje vrućom vodom jako ugodan osjećaj, novo izvješće koje je objavio The New York Times sugerira da bi to moglo izazvati probleme...