Kad pomislimo na bundevu obično je to gusta supa od bundeve ili neki kolač s pireom od bundeve, zapečena bundeva u rerni s pekmezom od jabuka. No, možete li zamisliti rižoto s bundevom?
Rižoto od bundeve – zar je moguće?
Oni koji su skloniji tradicionalnim jelima odmah će “skočiti” na pomisao da ukusan rižoto možete napraviti s bundevom. Pa će vam reći, prije nego li su i probali ovaj neobični specijalitet, “da ko je još izmislio da se rižoto može napraviti s bundevom?”. Pih, pa “Talijani bi nas izbacili iz svake kuće ili restorana kad bismo im samo pomenuli da bismo rado probali rižoto”. Međutim, nije baš tako. Upravo su Talijani prvi osmislili recept za rižoto u kojem će dodati bundevu, kuhati ga u bijelom vinu, garnirati s divnim parmezanom i na koncu ukrasiti šafranom.
A “otkud im je moglo pasti na um da baš od bundeve prave rižoto?”, pitanje je koje ćete zasigurno čuti iz vašeg dnevnog boravka od svojih nevjernih ukućana kad budete objavili informaciju da danas za ručak imate na meniju rižoto od bundeve s bijelim vinom i parmezanom.
Za one koji ne znaju upravo je rižoto od bundeve jedan od najpopularnijih recepata koji dolaze iz sjeverne Italije i koji Talijani obžavaju praviti u jesen i zimi. Vrlo je jednostavan za napraviti, a vrlo neobičan, razveselićete svoje ukućane ali obradovati i iznenadne goste ovom neobičnom kombinacijom sastojaka, pomalo nesvakidašnjoj u našim krajevima.
Kako napraviti najbolji rižoto?
Šta je tako posebno kod rižota od bundeve i šta ga čini neodoljivim? Ko je bar jednom u životu pravio rižoto zna da je to naizgled vrlo jednostavno jelo, ali nimalo lako za napraviti. Pravi rižoto ima reputaciju jednog od najtežih italijanskih jela koje ćete poželjeti napraviti u svojoj kuhinji. A ustvari vrlo ga je jednostavno napraviti. Samo što trebate znati nekoliko vrlo važnih pravila i par jednostavnih trikova majstora talijanske kuhinje.
Talijanski kuhari će vam uvijek reći da se za rižoto najprije treba odabrati posebna vrsta riže. Za rižote se najboljima smatraju riže iz kategorije Arborio i Vialone Nano, a favorit svih chefova je odležani Carnaroli poput pijemontskog Aquerella koji odležava i do 7 godina, ili Scotti Carnarolija. Potom rižu treba tostirati 2-3 minute, pa je kuhati natenane, korak po korak, dodavanjem pomalo temeljce ili vode, da se riža ne bi prekuhala.
Talijani za taj postupak kuhanja riže imaju poseban naziv mantecatura, i to je onaj trenutak kad se rižotu pri kuhanju dodaje puter i parmezan sir zahvaljujući kojima će vaš rižoto postati raskošno kremast i ukusan.
Postoje 4 sveta pravila u spravljanju rižota, a evo koja su to:
- NEMOJTE prethodno prati rižu prije kuhanja, jer ćete tako ukloniti rižin škrob, koji će vašem rižotu dati kremastu teksturu.
- Rižu istostirajte 2-3 minute prije kuhanja da bi zagrijano zrno riže lakše otpustilo škrob koji vam je potreban pri kuhanju rižota
- NEMOJTE koristiti hladan temeljac za pravljenje rižota, jer će hladan temeljac upropastiti proces kuhanja riže.
- Kuhajte rižoto na laganoj vatri i postepeno dolijevajte vodu ili temeljac. Nikad ne dozvolite da se riža zalijepi za dno šerpe, pa zato miješajte rižu drvenom kašikom prilikom kuhanja svakih pola minute do minutu, a ponekad malo i protresite šerpicu zbog rižinog škroba koji u tren oka zalijepi rižu za dno šerpe.
Ako slijedite naš recept korak po korak ovaj rižoto od bundeve će biti vaš poseban tajni specijalitet!
Priprema:
- 2 kašike ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 500 g bundeve, oguljene i isečene na male kockice
- 2 ljute, chilly papričice, sitno mljevene
- 2 čehna bijelog luka, sitno isjeckana
- 320 g Carnaroli riže, Arborio ili Vialone Nano
- 60 ml bijelog vina
- 1 l povrtnog temeljca ili vode
- 3 kockice putera
- 80 g Parmigiano Reggiano sira, sitno narendanog
- 2 kašike svježeg peršuna,
- so i biber, po ukusu
Zagrijte veliki lonac sa ekstra djevičanskim maslinovim uljem, dodajte bundevu isječenu na kocke i papriku i pirjajte često miješajući 7-8 minuta, dodajući malo temeljca da bundeva omekša. Možete uzeti bilo koju vrstu bundeve, stambolku, hokaido, i možete ju isjeći na kocke i zapeći u rerni, jer će tako ukus vašeg rižota biti još bogatiji i raskošniji.
Rižu tostirajte 1-2 minute, u šerpi dok ne postane prozirna, često miješajući. Dodajte vino polako, miješajte rižu i ostavite da vino ispari. Vratite bundevu u šerpu sa rižom i promiješajte sve sastojke. Dodajte malo temeljca i miješajte dok riža ne upije sav temeljac. Nastavite da dodajete temeljac dok se riža ne skuha. Dodajte so i biber.
Probajte da li je riža kuhan, a trebala bi da bude “al dente”, a ne potpuno raskuhana. Kada je kuhana, sklonite šerpu s vatre i ostavite rižoto da odstoji 2-3 minuta. POtom dodajte puter i parmezan i dobro promiješajte da se svi sastojci sjedine. Po rižotu pospite peršun, začinite svježe mljevenim crnim biberom po ukusu i poslužite rižoto topao.
Photo: Carroline’s cooking/giallozaferrano.it