Nikšić odgovorio kritičarima: ‘Nismo mi banana država’

Federalni premijer Nermin Nikšić odgovorio je kritičarima koji su komentirali povećanje minimalne plaće sa 620 KM na 1000 KM. Poručio je da FBiH nije ‘banana država’ i istaknuo kako smatra da se dio negativnih reakcija može pripisati neinformiranosti,  da dio predstavlja osvrt interesnih grupa koje ne žele vidjeti jaku radničku i srednju klasu, a dio je, kako je naveo, jednostavno zloba i ljubomora onih koji dok su bili u prilici nisu ništa učinili za radnike.

Odgovor premijera na reakcije

„Za Vijeće stranih investitora, koje inače jako uvažavam, imam vrlo kratku i jasnu poruku:

Oni investitori kojim je plata od 1000 KM prepreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke ‘banana’ države pa tamo davati plaću radnicima od par stotina eura. Mi smo država koja pretenduje na članstvo u EU i svaki naš postupak će oslikavati tu ambiciju. Nikada neću pristati da ispunjvamo obaveze za članstvo u EU, bez obzira koliko to sporo bilo, a da plate radnika budu posljednji uslov na tom putu“, napisao je premijer na Facebooku.


Pročitajte više: Novogodišnje izmjene zakona u Republici Srpskoj: Što donose za samostalne preduzetnike?


Tko želi doći zbog mizerne cijene rada, neka ne dolazi

Dodao je kako su na početku mandata poručili investitorima koji žele doći zbog mizerne cijene rada da ne dolaze. Tvrdi da su stope poreza na dobit u FBiH među najnižima u Europi te da više od pet milijardi KM dobiti kompanija radnici skoro nikako nisu osjetili, čak i onda kada je Vlada FBiH omogućila poslodavcima da isplate neoporezivane dodatke radnicima.

Nikšić je imao i poruku za one koji strahuju da će veća plaća ugroziti ekonomiju.

„Onim koji se ‘plaše’ da će veće plate ugroziti ekonomiju ukazujem na činjenicu da sva relevantna istraživanja pokazuju da je ključ jačanja tržišne ekonomije i nacionalnih ekonomija rast minimalne i prosječne plate“, rekao je.

Radnici imaju pravo na dostojanstvo

„Davanje bogatim da budu bogatiji se nigdje nije pokazalo kao mjera koja rezultira pravednijim društvom za sve. Bogati imaju pravo na svoje bogatstvo, ali svi građani, pogotovo radnici, imaju pravo na dostojanstvo“, zaključio je.

Obećao je i da će Vlada FBiH pomoći gospodarstvenicima da osiguraju isplatu povećane minimalne plaće te je naglasio da ne stavlja sve poslodavce u isti koš.


Pročitajte više: Povećanje minimalne plate u FBiH: Tko plaća cijenu ove odluke?


Kritike na odluku

Odluka, koja je na snagu stupila s 1. 1. 2025., naišla je na brojne kritike stručne javnosti pa se nakon objave premijera ponovno oglasio ekonomist Admir Čavalić.

„Minimalna bruto plata u banana republici Češkoj je 1.599,67 KM. U tehnološkom divu, entitetu FBiH je 1.744 KM. Šta može poći po zlu?“, pita se Čavalić koji je ranije istaknuo razliku između fiskalnog opterećenja na rad u FBiH i susjednim zemljama. Na primjer, na bruto platu od 1.023 eura u Hrvatskoj, radnik mlađi od 30 godina dobije 838,36 eura, dok u FBiH dobije samo 590 eura – gotovo 250 eura manje.

Foto: Facebook/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

Povećanje minimalne plate u FBiH: Tko plaća cijenu ove odluke?

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila je minimalnu platu za 2025. godinu, što predstavlja značajnu promjenu za radnike i poslodavce. Prema novoj uredbi, minimalna...