Ne stišavaju se reakcije na odluku Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) kojom je minimalna plata u ovom entitetu za 2025. godinu postavljena na 1.000 KM. O efektima ove odluke i njenim mogućim posljedicama za Klix.ba govorila je Snježana Kopruner, direktorica i vlasnica firme GS-TMT, poznata kao jedna od najuspješnijih poduzetnica u BiH.
Dok svi slažu da radnici zaslužuju veće plate, ističe se potreba za olakšicama poslodavcima, posebno u vezi s uplatom doprinosa.
“Smatram da je Vlada FBiH imala dobru namjeru, ali je odluku provela na nepromišljen način, zanemarujući odluke Ekonomsko-socijalnog vijeća i relevantne zakone”, kazala je Kopruner.
Tržište rada određuje cijene
Kopruner objašnjava kako slobodno tržište radne snage prirodno reguliše cijene rada, navodeći primjere iz različitih zemalja: “Cijena sata jedne čistačice na moru u Republici Hrvatskoj je približno 20 eura (39,14 KM), cijena bruto satnice dobrog zavarivača u BiH je 10 eura (19,57 KM), dok je satnica jednog zavarivača u Sjedinjenim Američkim Državama 100 dolara (189,84 KM)”, objašnjava Kopruner i dodaje da je riječ o podacima njemačkih kupaca u firmi na čijem je čelu.
Naglašava da dobri stručnjaci u BiH često zarađuju više od mnogih ministara te dodaje: “Njima ovakve odluke nisu potrebne. Kapitalističko tržište već definiše cijene rada, dok se minimalne plate uglavnom odnose na nekvalificirane radnike.”
Pročitajte više: Sarajevska poduzetnica zbog povećanja minimalne plaće: ‘Od petka polovina mojih radnika ide na biro’
Posljedice odluke o minimalnim plaćama
Kopruner upozorava na moguće negativne posljedice odluke, poput otpuštanja radnika, povećanja rada na crno i rasta korupcije, što bi dodatno pogodilo penzionere koji se već bore s povećanim troškovima života.
“Ova odluka će stvoriti lančani rast plata u javnim institucijama, što realni sektor neće moći finansirati“, ističe ona.
Pročitajte više: Minimalac koji je pokazao koliko ne znamo i koliko smo zločesti?
Potreba za reformama
Umjesto povećanja minimalne plate, Kopruner predlaže reforme poput smanjenja fiskalnih nameta, oslobađanja poreza na dobit za investicije koje otvaraju radna mjesta, te unapređenja obrazovnog sistema prema potrebama tržišta rada.
“Potrebno je raditi na efikasnosti javnih institucija, reformi zdravstvenog sistema i smanjenju korupcije. BiH ima sve preduvjete da postane vodeća zemlja u regiji, ali je potrebno znanje, dobra volja i ljubav prema svojoj zemlji i narodu”, zaključila je Kopruner.
Foto: Screenshot/E. M./Klix.ba/Canva