One vode ljude, ali i promjene: Menagerice koje su nas inspirirale u 2024.

Godina 2024. obilježena je snagom i odlučnošću žena koje svakodnevno redefiniraju ulogu lidera. Među njima, menadžerice su se istaknule kao ključne pokretačice promjena, suočavajući se s izazovima koje pretvaraju u prilike za rast i napredak. One ne upravljaju samo timovima – one vode promjene, inspirirajući druge svojim primjerom i otvarajući put prema inovacijama. Njihova svakodnevica spoj je strateškog promišljanja, empatije i hrabrosti, a njihovi uspjesi potvrda su da liderstvo znači stvarati nove mogućnosti. Ovim člankom odajemo priznanje njihovoj ulozi, podsjećajući na važnost vizije i odlučnosti u građenju boljeg i uspješnijeg svijeta.

Izazovi na dnevnom nivou

Nina Bijedić Mujanović se nalazi na čelu jedne od vodećih domaćih kompanija iz FMCG sektora Vispak dd. Uregionalnoj industriji hrane i napitaka, FMCG sektoru, naročito onom u BiH. Proslavila je desetogodišnjicu rada u AS Holdingu, gdje je u Vispaku startala na poziciji Brend mendžera za kafu i tople napitke da bi posljednjih sedam godina predvodila kompaniju Vispak na direktorskoj poziciji.

“Kada radite u kompanijama poput Vispaka, koje stalno rastu i razvijaju se, onda mogu reći da izazovi niču na dnevnom nivou. Na početku karijere jedan od mojih najvećih izazova je bio moj stil rukovođenja koji u početku nije nailazio na opće odobravanje, ali je donosio rezultate. U početku je pripisivan mojim ženskim osobinama i smatran je više slabošću, nego prednošću. Bio je uvijek baziran na empatiji i izuzetno demokratičan. Danas, nakon par decenija, takav empatičan stil rukovođenja kompanijom i ljudima se svuda propagira i smatra se vrlo poželjnim”, ističe Nina.

Jak tim – najveći uspjeh

Merjem Kulović-Deljković je Lead Engineering Manager u kompaniji Authority Partners. Na njezinoj se poziciji gotovo svi zadaci svode na dogovore, sastanke i stalnu komunikaciju. Za nju je u poslu najveći uspjeh izgraditi dobar i jak tim. Kako kaže, vođenje tima zahtijeva posvećenost i dosta vremena, ali rezultati su neprocjenjivi. Evo što nam je ispričala o svom karijernom putu, predrasudama i stereotipima o IT industriji i aktualnim izazovima u ovom sektoru.

Njezin karijerni put započeo je rano, još tijekom studija, s radnim mjestom foto retušera u jednoj kompaniji. Kad je diplomirala prešla je u drugu kompaniju, na poziciju junior developera, gdje je teoretsko znanje počela primjenjivati u praksi. Nakon manje od godinu dana vidjela je oglas za posao na poziciji QA inženjera u Authority Partnersu. Odlučila je proširiti svoje znanje i u tom smjeru.

Nekoliko godina radila je kao QA inženjer i QA lead na različitim projektima, a prvi korak u menadžersku ulogu bio je kada je postala team leader.


Pročitajte više: Najbolja inspiracija za nove početke: Priče ovih žena su nas motivirale u 2024.!


Svaki dan je izazov, ali i prilika

Sanela Karić, vlasnica je i direktorica advokatske firme u BiH te pruža pravne i konsultantske usluge uglavnom stranim investitorima. Oduvijek je sanjala o pokretanju vlastitog advokatskog društva kao samostalnog biznisa. To je bila njezina konstantna želja tijekom pravničke karijere. Započela je u advokaturi, a zatim je svoj put nastavila kroz notarijat i većim dijelom kroz ulogu inhouse advokata. Često na rukovodećim pozicijama u velikim organizacijama.

Osim što je pravnica, Sanela je i članica nadzornog odbora u Adriatic metals PLs UK. Inače, kompanija od 338 uposlenih zapošljava 100 žena – 51 na operativnim pozicijama i 14 na menadžerskim pozicijama. Za nju je otkriće koliko tržišta EU, UK i SAD pridaju važnosti uključivanju žena u nadzorne odbore ili Boardove bilo zaista fascinantno. Ovi odbori imaju zadatak nadgledanja rada menadžmenta i osiguranja pravilne primjene propisa.

Alma Hadžiabdić, direktorica je u odjelu za menadžment i konzalting u KPMG-u u Bosni i Hercegovini. Još kao apsolventica na Odsjeku za matematiku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Alma je počela raditi kao junior u odjelu revizije odnosno poreza KPMG-a u BiH. Predznanje u računovodstvu i reviziji nije imala pa je svaki dan na poslu bio novi izazov, ali i nova prilika.

Ušla je u program ACCA koji je uspješno završila, a istovremeno je gradila svoje znanje iz oblasti poreza. Kako kaže, imala je privilegiju raditi u vremenu kada se u BiH intenzivno radilo na poreznoj reformi. Stoga je s velikim brojem klijenata iz različitih industrija prošla izazove prelaska s poreza na promet na PDV, uvođenje transfernih cijena i slično. Tada je dobila priliku par mjeseci raditi u KPMG-u u Londonu. Bila je na secondmentu u odjelu indirektnih poreza, što joj je dalo potpuno novu perspektivu. Osim toga, imalo je nevjerojatan utjecaj na njezin profesionalni i privatni razvoj. Radila je na transformacijama Abbotta iz jedne orginatorske kompanije u više njih, uključujući prelazak u generičku industriju. Upravo ti višegodišnji projekti transformacija poslovanja, stoga se vratila u KPMG i savjetodavne vode kao Senior Manager, a danas direktorica u odjelu za poslovno savjetovanje“.


Pročitajte više: Nagradili smo najbolje poduzetnice 2024. godine!


Dio revolucije

Hanadi Džabić dio je revolucije održivosti u BiH, generalnom je direktorica RCB Nanotehnologija, kompanijom koja se bavi proizvodnjom obnovljenog carbon blacka bez karbonskog otiska.

Na poziciju generalne direktorice RCB Nanotehnologija Džabić je imenovana 2020. godine, sa zadatkom da predvodi proces uspostave kompanije u BiH. Riječ je o kompaniji koja koristi nanotehnologiju u proizvodnji obnovljenog carbon blacka – bez karbonskog otiska. Temelj poslovnog modela kompanije RCB Nanotehnologija je patent za čišćenje sirovog rCB, registrovan pri Frauhofer institutu za primijenjenu fiziku.

Važnost ove kompanije za BIH, ali i za svijet, je neprocjenjiva, smatra Džebić. Prva su kompanija u svijetu koja nudi ovakav model proizvodnje carbon blacka – samoodrživ i po okoliš potpuno siguran. Bez njihove tehnologije svjetske potrebe za carbon blackom se zadovoljavaju sagorijevanjem fosilnih goriva. U tom procesu se za jednu tonu carbon blacka koristi 1,5 tona sirovina iz fosilnih goriva i velike količine vode, a tokom procesa sagorijevanja oslobađa 2,5 -3t CO2, što doprinosi oslobađanju stakleničkih plinova i s time povezanih ekoloških problema.

Adna Džananović, voditeljica je Odjela kontrole kvalitete i standarda u Službi korporativne sigurnosti Konzuma BiH. Njezin karijerni put nije započeo tako davno. Diplomirala je 2019. godine te se kao magistrica hemije zaposlila na projektu korištenja jednog monoklinskog materijala u različitim granama proizvodnje i privrede, te prečišćavanju otpadnih voda i zaštite tla. Kompaniji Konzum d.o.o. Sarajevo pridružila se u augustu 2021. godine kao asistent direktora maloprodaje. Na toj poziciji zadržala se 10 mjeseci. Nakon toga je prešla u Odjel kontrole kvaliteta i standarda na poziciju Menadžerice za upravljanje kvalitetom i okolišem, a u novembru 2023. godine na funkciju Voditeljice odjela kontrole kvaliteta i standarda, što je i njezina trenutna pozicija.


Pročitajte više: Managerice koje su nas inspirirale ove godine


Sanela Vezir, Division je menadžerica Nelt grupe. Vezir je magistrica saobraćaja i komunikacija, ali karijerni put doveo ju je do prodaje u Neltu. Za poziciju asistentice transporta u logistici Nelta prijavila se 2012. godine. Danas joj je drago što ju nisu pozvali na intervju za poziciju u logistici, već na onaj za poziciju u prodaji. To je bila pozicija analitičarke prodaje i sve ostalo u njezinoj karijeri bilo je vezano za prodaju.

Na konferenciji u organizaciji Women in Adria za žene u proizvodnji, logistici i trgovini izdvojila je društveno odgovornu kampanju koju su ovog proljeća odradili u suradnji s principalom Mondelez international i brendom Milka i koja je lijep primjer onoga što distributer i principal zajedno mogu napraviti. Cilj im je bio napraviti nešto drugačije od uobičajenog pošumljavanja i pažnju im je privukla činjenica da bez pčela nema skoro 80% naše prehrane. Stupili su u kontakt s udruženjima pčelara Federacije i RS-a koji su bili jako iznenađeni jer takav poticaj nikad nisu dobili. Kampanjom su osigurali 10.000 sadnica lipe, kestena, divlje trešnje, mađarskog bagrema, lavande i bijelog jasena. Ovo medonosno bilje doprinosi očuvanju vitalnih pčela.

Bogato međunarodno iskustvo na domaćem terenu

Meliha Mujezinović, voditeljica je predstavništva u Dragon Maritime SEE Sarajevo. Mujezinović ima bogato međunarodno iskustvo. Kaže kako su upravo njezin rad u Njemačkoj i obrazovanje u inozemstvu oblikovali njezin pristup poslovanju jer je usvojila principe strukturiranosti, discipline i dugoročnog planiranja.

„Spoj njemačke preciznosti i fleksibilnosti lokalnog pristupa pomaže mi u donošenju optimalnih rješenja prilagođenih svakom kontekstu“, naglasila je. Spoj iskustva omogućio je Mujezinović da razvije uravnoteženi stil vođenja koji omogućuje postizanje izvrsnih rezultata u tom dinamičnom okruženju. Logistička industrija ubrzano se mijenja s fokusom na digitalizaciju, zelene tehnologije i intermodalne transportne koncepte.

Članak pripremila Gordana Vukres

Foto: Canva/Privatne arhive

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

Povećanje minimalne plate u FBiH: Tko plaća cijenu ove odluke?

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila je minimalnu platu za 2025. godinu, što predstavlja značajnu promjenu za radnike i poslodavce. Prema novoj uredbi, minimalna...