Koji je životni vijek hladnjaka, perilice i drugih uređaja i kad je vrijeme za novi?

Donošenje odluke o tome treba li popraviti neki uređaj ili jednostavno kupiti novi nije jednostavno i ta odluka ovisi o nekoliko čimbenika, kao što su starost uređaja i trošak popravka. Stručnjaci iz Asuriona nude savjete koji ljudima mogu pomoći da odluče je li im bolje popraviti uređaj ili kupiti novi. Znamo koji je rok trajanja kućanskih aparata.

Je li uređaj pod jamstvom?

Prva stvar koju trebate napraviti u ovim situacijama jest provjeriti je li uređaj još uvijek pod jamstvom te vrijedi li jamstvo za konkretan kvar koji je u pitanju. Ako je uređaj još uvijek pod jamstvom, kontaktirajte dobavljača i provjerite hoće li platiti popravak ili trošak novog uređaja.

Životni vijek uređaja

Dobro je znati i prosječni životni vijek uređaja kada razmišljate o popravci ili zamjeni, ali imajte na umu i održavanje i korištenje uređaja.

Prosječni životni vijek najčešćih kućanskih uređaja:

Perilica posuđa: 10 godina

Perilica rublja: 10 godina

Sušilica: 13 godina

Hladnjak: 13 godina

Troškovi popravka mijenjat će se ovisno o problemu, ali možete donekle usporediti mogući trošak popravke i zamjene uređaja. Ako je uređaj već prešao polovicu prosječnog životnog vijeka, a popravak košta 50% cijene novog, trebali biste razmisliti o kupnji novog uređaja.

No, ako je popravak manji od pola cijene novog uređaja, a stari uređaj ne koristite predugo, odnosno nije prošao polovicu prosječnog životnog vijeka, tada je popravak vjerojatno bolja opcija.


Pročitajte više: Trebate odčepiti odvod? Zaboravite ocat i sodu bikarbonu. Ovaj jeftini sastojak pomaže u par sekundi


Je li moguće produžiti životni vijek uređaja?

Bez obzira kupujete li novi uređaj ili namjeravate popraviti onaj koji već koristite, određeni savjeti vam mogu pomoći u poboljšavanju njegove učinkovitosti, kao i produljenju životnog vijeka, piše N1.

Jedan od savjeta odnosi se na odražavanje ventilacijskih otvora čistima kako biste osigurali da uređaji rade nesmetano. U slučaju da u vašem uređaju postoje filteri, potrebno ih je redovito mijenjati.

Bilo da se radi o zavojnicama na stražnjoj strani hladnjaka ili unutrašnjosti pećnice, očistite svoje uređaje kako biste ih zaštitili od hrane i prašine koji se mogu nakupiti tijekom vremena i uzrokovati probleme.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

ESG Korisno

Amra i Lejla nakon 20 godina napustile bankarstvo i napravile potpuni...

Nakon dvije decenije iskustva, Amra Tabaković i Lejla Selmanagić odlučile su da iskorače iz bankarskog sektora. Pokrenule su svoju poslovnu priču čiji je fokus...