Zašto svi ovih dana pričaju o seriji Adolescence?

Netflixova mini-serija Adolescence ovih je dana preplavila društvene mreže, medije i privatne razgovore. Samo u prva četiri dana prikazivanja seriju je pogledalo više od 24,3 milijuna ljudi, čime je postala najgledanija TV serija na Netflixu u tom tjednu. I to s razlogom.

Kroz četiri epizode snimljene u jednom neprekinutom kadru, serija nas vodi u svijet 13-godišnjeg Jamieja Millera, dječaka optuženog za ubojstvo školske kolegice. No, ispod napete kriminalističke radnje krije se duboko emocionalna priča o muškoj ranjivosti, bijesu i tišini koja često okružuje dječake dok odrastaju u današnjem digitalnom svijetu.

Briljantna izvedba mladog glumca

Owen Cooper, 15-godišnjak iz radničke obitelji, oduševio je ulogom Jamiea.

Cooperova gluma je, kako ističu kritičari, ostavlja publiku bez riječi, a njegove emocije, izrečene i neizrečene, dugo ostaju u gledatelju.

U trećoj epizodi Cooper pruža izvanrednu izvedbu tijekom intenzivnog razgovora s kliničkom psihologinjom Briony Ariston, koju tumači Erin Doherty. Ova epizoda prikazuje suptilnu transformaciju Jamieja iz nesigurnog dječaka u osobu koja postupno otkriva složenost svojih emocija i unutarnjih borbi.​

Kritičari su pohvalili Cooperovu izvedbu, ističući njegovu sposobnost da prikaže širok spektar emocija, od ranjivosti do pritajene agresije, što je ključno za razumijevanje njegovog lika. Njegova gluma u ovoj epizodi smatra se vrhuncem serije, a mnogi je opisuju kao “jezivu” i “duboko uznemirujuću”, naglašavajući njezinu uvjerljivost i emocionalni intenzitet, piše The Independent.

Erin Doherty također je izrazila divljenje prema Cooperovom talentu, ističući njegovu sposobnost da izazove suosjećanje kod gledatelja, što je ključno za dinamiku između njihovih likova. Naglasila je da je Cooper tijekom snimanja uspio postići transformaciju koja je bila “istinski zastrašujuća”, što je, prema njezinim riječima, san svakog glumca. ​


Pročitajte više: Treba li djeci ispod 16 godina zabraniti društvene mreže?


Jedan kadar

Redatelj Philip Barantini odlučio je sve četiri epizode snimiti bez ijednog reza – svaki kadar traje od početka do kraja, bez montaže.

“Bilo je teško, ali i zabavno. Sve je bilo precizno isplanirano” izjavio je Barantini za The Independent. Upravo je takav način snimanja temelj emocionalnog intenziteta serije. Glumci su u intervjuima opisali da ovakav način rada omogućuje stvaranje sirovih emocija koje se ne mogu rekonstruirati kroz ponavljanja.

“Do tog trenutka moraš eksplodirati – i to možeš samo ako si u tome sat vremena bez prekida”, rekao je Cooper.

Inspiracija iz stvarnog života

Ideja za seriju potekla je od glumca Stephena Grahama, koji u seriji tumači Jamiejevog oca – impulzivnog, emocionalno nespremnog muškarca. Sve je počelo kad je Graham pročitao članak o dječaku koji je izbo djevojčicu nožem. Nekoliko mjeseci kasnije, pojavio se novi sličan slučaj.

“Iskreno, to mi je slomilo srce”, izjavio je. “Pomislio sam da je ovo tema koju moramo istražiti. Zašto se to događa?”

serija Adolescence

Scenarij su napisali Jack Thorne i Stephen Graham, dok režiju potpisuje Barantini. Trojac je želio istražiti kako bijes, izolacija i utjecaj okoline oblikuju dječake – i što se događa kad ti osjećaji ostanu neizrečeni.

Muški bijes, internet i odgovornost društva

Serija ne prikazuje izravno Andrewa Tatea ni incel kulturu, ali se bavi njihovim posljedicama.

“Djeca ne gledaju Andrewa Tatea. Gledaju puno opasnije stvari od njega”, rekao je Thorne. Adolescence se, prema njegovim riječima, bavi muškim bijesom, osobnom ljutnjom i pitanjem: tko smo kao muškarci?

Ono na što je Thorne posebno ponosan je “iskrenost koju smo unijeli u seriju – iskreno suočavanje sa sobom”. Ta iskrenost, kaže, jasno se vidi na ekranu. Serija prikazuje kako dječaci često nemaju prostor ni jezik za izražavanje ranjivosti – i kako se emocije gomilaju dok ne eksplodiraju.


Pročitajte više: Evo kako u drugi dan posle


Serija za škole – i za svaku obitelj

Adolescence je toliko snažno odjeknula u britanskom društvu da je premijer Sir Keir Starmer predložio da se prikazuje u školama.

“Gledao sam je sa svojom djecom. Nasilje koje mladići danas provode, pod utjecajem interneta, je odvratno i moramo se s time suočiti”, rekao je u parlamentu.

Serija tako otvara i šire pitanje – kako zaštititi djecu u digitalnom prostoru? Online zlostavljanje među mladima, nevidljivo odraslima, jedna je od ključnih tema serije. Skriveni kodovi, jezici internetskih skupina, neprepoznati signali – sve to ostaje izvan dosega roditelja i nastavnika.

Članak je preuzet s www.womeninadria.com.

Foto: Netflix/Tudum

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

Sindikat trgovine o prometu trgovina i neradnim nedjeljama

Sindikat trgovine predstavio analizu: Zabrana rada nedjeljom i praznicima nema negativne...

Stupanje na snagu novog Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH, čiji član 18. regulira zabranu rada nedjeljom i praznicima nije imao negativan utjecaj na sektor...