Ona je kraljica naših snova, volimo je, obožavamo…Njeno veličanstvo čokolada! O njoj su ispričane brojne priče, ispjevane pjesme, snimljeni filmovi…Čokolada je ona tajna ljubav za kojom svi čeznemo. Zato vam donosimo recept za ovu čokoladnu kraljicu.
Čokolade našeg djetinjstva
Odrastali smo na običnoj mliječnoj čokoladi s jako malim postotkom kakaa, maksimalno 15-20%. Bile su zapakovane u šarene omote, onim plavim sa slikama nasmiješenog brace i crvenog sa slikom seke, svijetloplavog galeba, čudnog dječaka Dade…Neke su imale neobična imena po cvjetovima s Alpa i imale na sebi naslikane te čudnovate bijele cvjetove runolista, koje smo jedino mogli vidjeti na slikama iz Hajdi slikovnice i živopisnim slikama s planinskih visoravni s najboljim kravama, najboljim sirevima i najboljom čokoladom iz Švicarske. One su bile najbolje, ali i najskuplje.
Za rođendane smo dobivali čokolade iz Zvečeva, Kandita, Kraša, Sarabona, a neko ko je imao imućnu tetku ili amidžu, direktora ili šefa pogona u lokalnoj fabrici, dobio bi i malu Bajaderu. A onda je došlo čudno doba kad je kakao na svjetskom tržištu, zbog carinskih akciza, za nas postao beskrajno skupa roba. I u naše dječije živote je ušla vještačka čokolada, zvana šećerna tabla. Nije bila ni nalik onoj s bracom i sekom, galebom ili čak runolistom. Ličila je na neku lošu kopiju čokolada koje smo voljeli, a koju je neko zaboravio u nekom starom podrumu, pa je iznenada, tvrdu i bezukusnu, u vrijeme krize otkrio i donio djeci u dvorištu.
Mi djeca nismo znali šta je kriza i zašto je tadašnja SIV-ova vlada Milke Planinc zabranila uvoz kakaa, no znali smo šta je dobra čokolada. U naš svijet su tada krišom ušle rum pločice, kesten čokolade, eurokrem blok, čokoladice iz Sarabona sa gumenom želatinoznom masom, Baltazar čokoladice, smiješne inačice indijanskih čokoladica po imenu Vigvam i razne druge šećerne table. Kad bi neko, od tetke iz Njemačke ili Švicarske ili tate koji je otišao na službeni put u neku daleku evropsku zemlju, dobio na poklon čokoladu s cijelim lješnjacima ili dugo sanjani Toblerone, to je bio najljepši događaj godine, ravan podvigu škole na sportskom danu.
Pročitajte više: Napravite preukusnu brownie torbu od čokolade i kestena
Čokoladna kraljica- čarolija crne čokolade
A onda je došlo vrijeme kad su se granice otvorile i šverceri iz Njemačke i Austrije, kao najcjenjeniju robu na tržištu, donosili table i table čokolade sa Zapada. S lješnjacima, s bademima, s rumom i grožđicama, jagodama…Godinama poslije prvi put sam vidjela i probala crnu čokoladu. Bila je čudnog okusa, pomalo gorka, ali senzualno zavodljiva. A onda sam probala crnu čokoladu s narančama. I taj okus nikad nisam zaboravila. Otkrila sam svijet magične crne čokolade. Tu čarobnu punoću crne čokolade s 61% kakaom nije lako dočarati. Valja to probati. Taj spoj slatkasto-gorkog okusa joj daje magičnu notu i ljudi širom svijeta uživaju u dekadentnom okusu crne čokolade.
Prava čokolada pravi se od ploda kakao drveta (Theobroma cacao), koje je porijeklom iz Centralne i Južne Amerike. Ta sirova, neprerađena čokolada je gorkog i suhog ukusa i ima božanski ukus. Više od polovine svih količina čokolade koju konzumiramo dolazi iz zapadnoafričkih zemalja, prvenstveno Gane i Obale Slonovače.
Fina čokolada dijeli se u tri glavne kategorije: tamnu čokoladu, mliječnu čokoladu i bijelu čokoladu. Tamna, crna čokolada se pravi od čokoladnog likera, kakao putera, lecitina, šećera i vanile. Mliječna čokolada sadrži iste sastojke kao i crna čokolada plus mliječne masti i krute mliječne tvari. Bijela čokolada se pravi od istih sastojaka kao i mliječna čokolada, osim što ne uključuje čokoladni liker.
Čokoladna kraljica za čokoladokusce
Ovaj kolač ima ukusni, sočni biskvit od crne čokolade, i toliko je sočan da se bukvalno jede kašikom. Kad se okusi crne čokolade pomiješaju u ovoj jednostavnoj kombinaciji nastane apsloutna čarolija čokoladnih okusa. Nemoguće je to opisati, ovu čokoladnu kraljicu jednostavno morate probati.
Priprema:
- 300 g crne čokolade sa više od 55% kakaa
- 250 g putera
- 6 jaja
- 220 g smeđeg šećera
- 3 kašike brašna
- ½ praška za pecivo
- 200 ml vrhnja za šlag/krema
- 100 g kakao praha
Izlomiti čokoladu i puter na kockce i otopiti na pari. Žumanca umutiti sa šećerom, a bjelanca umutiti odvojeno s malo soli. Kratko ohladiti smjesu otopljenje čokolade i putera, pa zatim dodati u smjesu od žumanaca i šećera, dodati brašno prosijano s praškom za pecivo, te umješati na kraju umućeni snijeg od bjelanaca s drvenom kašikom. Staviti u namašćen kalup za torte ili kolače, ovisno kakav oblik želite i u zagrijanoj rerni na 180 C peći kolač 25 minuta.
Kolač možete posuti kakao prahom ili možete napraviti ganache od vrhnja za šlag, koji umutite i u njega dodate 50 g tamne čokolade ili kakao praha i prelijete preko toplog kolača.
Photo: Pexels