Šta trebate ponijeti na jedrenje?

Odlučili ste svoj odmor provesti na jedrenju, destinacija je odabrana, jedrilica rezervirana, put do destinacije gdje se ukrcavate na jedrilicu/brod/jahtu odabran, no našli ste se u velikoj dilemi šta sve ponijeti na jedrenje. Progluglali ste sve moguće informacije na internetu koje vam savjetuju što sve trebate ponijeti sa sobom, no čini vam se da taj popis stvari i nije dovoljan za vas.

Prije svega pravilo kojeg se trebate držati u pakovanju stvari za jedrenje je MANJE JE VIŠE. Naravno, u početku ćete biti sumnjičavi, ali tokom jedrenja ćete shvatiti zašto je upravo to pravilo najvažnije. Ukoliko imate iskustva sa kampovanjem, onda će vam sva filozofija boravka na brodu biti mnogo jasnija.

Brod je mali, ali vrlo funkcionalan životni prostor 

Brod, bez obzira bio on mali ili veliki, jedrilica, katamaran ili jahta, ima svoja pravila usljed ograničenosti prostora a posebno zbog sigurnosnih razloga.

Jedrenje, Schinoussa, Cyclades otoci, Grčka

Prosječne jedrilice za jedrenje Jadranom ili drugim dijelovima Mediterana primaju 8-10 osoba i veličine su 13-15 m. Takve jedrilice imaju prednji dio palube na kojoj se nalazi cockpit, upravljački dio broda s kormilom, centralni sto sa boxovima za skladištenje i nekoliko čekrka sa konopcima za navigaciju glavnog i prednjeg jedra.

U potpalublju su smještene kabine za spavanje, 2 ili 3 WCa, centralni prostor sa glavnim stolom i mala kuhinja. Trebate znati da brod ima obično 2 velika tanka/spremišta za vodu, koja se pune u marinama, i da je voda koju koristite za WC i kuhinju tehnička, i da nije idealna za piće. No, sasvim sigurno se možete tuširati, prati zube, umiti se tom vodom, koristiti je za kuhanje…

Pravilo koje također morate poštovati za vrijeme boravka na brodu je da nikakav papir, ubruse, uloške, tampone, vatu ne smijete bacati u WC školjku, jer ako vam se začepe odvodi nasred mora onda ste definitivno nadrljali. 

Kuhinje su opremljene malim plinskim šporetima, priručnim frižiderom i malim sudoperom. Dakle, sve što vam treba za kuhanje na brodu imate na raspolaganju. Vrlo je važno znati kako odabrati hranu koju ćete nositi na brod, jer nije pametno jesti samo suhu hranu i sendviče, jer vaš organizam tokom vrlo zahtjevnog odmora na moru treba kvalitetnu i raznovrsnu hranu, dosta svježeg voća i povrća i naravno velike količine vode. Hidriranje vašeg organizma tokom boravka na brodu je jedna od ključnih stvari, koja će vam pomoći da ne dehidrirate i ne dovedete se u neugodnu situaciju, ne izazovete mučninu ili glavobolju. Dobar i savjestan skiper će vam sve te savjete dati još prije nego započnete s jedrenjem i treba ih se apsolutno pridržavati, bez ikakavog dodatnog propitivanja. 

Još jedna vrlo važna stvar za znati je da će tokom plovidbe, kad su talasi ogromni ili kad je nevrijeme na moru, sve stvari koje imate na brodu bukvalno “letiti” s jedne na drugu stranu ovisno od smjera pomjeranja broda. I vi ćete letiti s jedne na drugu stranu broda jer ćete jedino tako moći održati ravnotežu. No, to vas uopće ne treba zabrinjavati, jer ćete se vrlo brzo navići na kretanje na brodu.  

Šta ponijeti na jedrenje?

No, vratimo se popisu stvari koje trebate spakirati. Vrlo važno je znati da na brodu ne vrijede modna pravila i da zaboravite na vašu trendi garderobu koju ste pripremili za ovo ljeto.

  1. Prvo pravilo je odabrati mekanu putnu torbu umjesto glomazni kofer. Zašto? Jer se ona lakše smjesti u vašu malešnu kabinu ili ispod stola u potpalublju i neće vas povrijediti ako vas udari tokom pomjeranja broda. Ako nemate takvu torbu onda ponesite kofer srednje veličine. Pakujte stvari tako što ih zarolate i složite u torbu/kofer. 
  2. Peškiri: 1 za plažu, 2 manja za kupanje, 2 mala za lice, pareo za plažu
  3. Spavanje: 1 pamučna spavaćica ili kraća pidžama
  4. Odjeća za 7 dana jedrenja: 4-5 pamučnih majica kratkih rukava ili bez rukava, 2 lanena ili pamučna šorca ili bermude, farmerice, lagana trenerka i/ili fleece za skijanje, helanke, majica dugih rukava/pamučni džemper, lanena košulja dugih rukava, dobra vjetrovka, donje rublje 5 kom i 2 grudnjaka, par soknica/čarapa, 4-5 laganih ljetnih haljina koje se previše ne gužvaju
  5. Cipele: tene, japanke, gumene sandale za plivanje, sandale za hodanje
  6. Kupaći kostimi: 4 para, jer ponekad ih nećete biti u prilici oprati i osušiti, a tokom plovidbe će vas često more zapljusnuti, pa ćete ih morati češće mijenjati
  7. Pokrivala za glavu: šešir s vrpcom koju možete zavezati da vam šešir ne odleti s glave zbog jakog vjetra, marama za glavu, šal, vunena kapa ili kapa za skijanje. U prvi mah ćete se nasmijati zašto na more ponijeti kapu za skijanje, no nakon 5 minuta provedenih na brodu s vjetrom od 20 čvorova kapa će vam biti najdraži prijatelj. Bitna je posebno za one koji imaju osjetljive sinuse.
  8. Naočale za sunce s vrpcom, ako je moguće, kako vam ne bi spale s glave kad vas iznenada zapljusne val. I po mogućnosti ne nosite svoje najdraže, skupe sunčane naočale, jer postoji velika vjerovatnoća da ćete ih izgrebati, polomiti, izgubiti. 
  9. Kozmetika: na jedrenju NEMA šminkanja i to je sveto pravilo koje trebate poštovati. Treba vam vaša hidratantna krema sa SPF 20, noćna krema, gel za pranje lica, mlijeko za tijelo, hranjiva krema za stopala i za ruke, gel ili sapun za tuširanje, šampon, regenerator, četkica za zube, kaladont, konac za zube. Sve to po mogućnosti prespite u manje kontejnere/kutijice da vam ne zauzima prostor. Obzirom da ćete pristajati na kopnu i tokom dana ili navečer izaći van trebaće vam malo dekorativne kozmetike. Nikakav puder ni korektor vam ne trebaju, rumenilo, maskara, ruž ili sjaj za usne su dovoljni. Dobra krema ili losion za sunčanje sa max SPF 30 i krema za lice za sunčanje, losion za tijelo poslije sunčanja.  
  10. Mala priručna apoteka: mali set za prvu pomoć sa zavojem, gazom i hansaplastom, dezinfekciono sredstvo za rane, antibiotski puder i krema za rane, antihistaminik u slučaju alergijske reakcije, tablete za morsku bolest, tablete za zaustavljanje proliva, probiotik nakon povraćanja/proliva, repelent za insekte, krema za ubode, krema/gel za ublažavanje opekotina, vještačke suze za oči zbog izloženosti jakom vjetru koje može izazvati jako crvenilo očiju, malu vrećicu praška za veš u slučaju da nešto od odjeće trebate oprati.
  11. Gadgeti: telefon, punjač, čeona lampica (ona za planinarenje), prenosivi zvučnik/ci, adapter za punjenje mobitela ili solarni punjač, čepići za uši (jer zbog zvuka morskih valova možda nećete moći zaspati), maska za oči…
  12. Lagana dekica će vam svakako biti od velike pomoći kad budete nasred mora i kad puše jak vjetar.  
  13. Osobne dokumente, pasoš, debitne/kreditne kartice, putno osiguranje, zdravstvene kartice s podacima o vašem alergijskom statusu (ako imate neke alergije), novac, spakujte u prozirne vodootporne ili druge vrećice/nesesere s rajsfešlusom kako biste ih zaštitili od vlažnosti. 
Marina, Donussa, Cyclades otoci, Grčka

Ono što NE treba nositi na jedrenje:

  1. Štikle: zaboravite na njih, jer ih nije poželjno nositi na brodu jer mogu oštetiti drvo na palubi, a možete i izvrnuti zglob ulazeći/izlazeći s broda
  2. Fancy haljine/garderobu: nećete ih imati prilike obući. Izbjegavajte odjeću koja se gužva, jer će vam lagane stvari koje se ne gužvaju biti zgodnije za nositi na brodu.
  3. Zaboravite na fen i peglu za kosu, bez obzira kakvu frizuru imate, jer nećete imati prilike peglati kosu ni na brodu a ni u marini 
  4. Dekorativnu kozmetiku na koju ste navikli u svakodnevnim uvjetima

Jedrenje će definitivno biti jedna od najboljih avantura u vašem životu, opuštajuće i izazovno istovremeno i zato uživajte u vašem odmoru i sjetite se onog pravila s početka teksta: manje je više i uživajte. 

Photo: Anisa Šerak/ Evan Possley

Ne propustite najnovije vijesti i najave događaja

* indicates required

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

sok protiv nadutosti

Ovaj sok od 3 sastojka može smanjiti nadutost i pomoći pri...

Nadutost je česta pojava koja može nastati iz raznih razloga. Obično je uzrokovana nakupljanjem plinova u probavnom sustavu što može biti posljedica prehrambenih navika,...