Usvojene uredbe: Sufinansiranje doprinosa i neoporeziva novčana pomoć do 450 KM. ‘Najugroženiji nemaju pravo na pomoć’

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) usvojila je na hitnoj sjednici dvije uredbe kojima je utvrđena finansijska podrška poslodavcima kroz sufinansiranje doprinosa te je data mogućnost poslodavcima da radnicima isplate neoporezivu mjesečnu pomoć do 450 KM.

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu o mjerama financijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji BiH u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. Ovom uredbom uređuju se uvjeti za dodjelu financijske pomoći, način dodjele, analiza učinaka, kao i način izvještavanja. Dodjela financijske pomoći odnosi se na refundaciju već isplaćenog dijela doprinosa za zaposlene radnike za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2025.

Finansijska pomoć

Ovom uredbom uređuju se uslovi za dodjelu finansijske pomoći, način dodjele, analiza efekata, kao i način izvještavanja. Cilj dodjele finansijske pomoći je održivost korisnika, očuvanje postojećih radnih mjesta i osiguranje podrške likvidnosti za ovaj period. Ukupna finansijska sredstva za provedbu ove uredbe su osigurana u Budžetu FBiH za 2025. godinu na razdjelu Federalnog ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta u iznosu od 100.000.000 KM.

Sredstva finansijske pomoći po ovoj uredbi namijenjena su održavanju postojećih radnih mjesta za 2025. godinu za zaposlene radnike kod korisnika koji ispunjavaju uslove po definiranoj metodologiji, a koristit će se za refundaciju isplaćenog dijela doprinosa za broj radnika koji je korisnik imao zaključno sa 30.11.2024. godine, te koji su imali neto platu manju od 1.000 KM i koji imaju kontinuitet u prijavi osiguranja radnika tokom 2025. godine.

Finansijska pomoć dodjeljuje se korisnicima na osnovu Odluke Vlade Federacije BiH o raspodjeli sredstava, a isplaćuje mjesečno, odnosno, najkasnije 45 dana od završetka tekućeg mjeseca 2025. godine. Korisnici finansijske pomoći će koristiti sredstva kao refundaciju već isplaćenog dijela doprinosa za predmetni period, a rezultati, odnosno, efekti finansijske pomoći korisnicima će biti prezentirani u sklopu konačnog izvještaja o dodijeljenoj finansijskoj pomoći sa analizom efekata.


Pročitajte više: Benjamin Hekić o glavnim problemima povećanja minimalca: ‘Čeka nas divlja inflacija i povećanje sive ekonomije’


Pravo dodjele: ‘Oni najugroženiji nemaju pravo na pomoć’

Finansijska pomoć će se dodijeliti korisnicima (pravnim i fizičkim licima) na osnovu podataka dobivenih od Porezne uprave Federacije BiH, a koji imaju sjedište na teritoriji Federacije BiH, imaju najmanje jednog zaposlenog radnika na dan 30.11.2024. godine koji je imao neto platu manju od 1.000 KM i najmanje jednog zaposlenog radnika na kraju tekućeg mjeseca 2025. godine, te imaju ostvarenu neto dobit od poslovanja (privredna društva) odnosno dohodak od samostalne djelatnosti (obrti i ostale samostalne djelatnosti) u posljednjem finansijskom izvještaju manju od 6.500 KM po zaposlenom radniku (prosječan broj radnika u 2024. godini).

Jedna korisnica LinkedIna u statusu se osvrnula na informaciju da obrtnici i samostalni poduzetnici koji imaju dohodak po zaposleniku veći od 6.500 KM nemaju pravo na finansijsku pomoć.

“Obzirom da vlasnici obrta i samostalnih djelatnosti ne mogu isplaćivati sebi platu već isključivo dohodak iz samostalne djelatnosti (za razliku od privrednih društava), to znači da ukoliko je njihova zarada veća od 6.500 KM godišnje po zaposlenom nemaju pravo na refundaciju doprinosa. Dakle, ako je zarada vlasnika nekog obrta prosječno 541,66 KM mjesečno i više, a ima jednog zaposlenog, nema pravo na refundaciju. Znači oni najugroženiji nemaju pravo na pomoć“, napisala je.


Pročitajte više: Minimalac koji je pokazao koliko ne znamo i koliko smo zločesti?


Ostali uslovi

Nadalje, uslovi su i da korisnici nemaju neizmirenih obaveza po osnovu doprinosa i poreza, zaključno sa krajem prethodnog mjeseca u odnosu na mjesec 2025. godine za koji se isplaćuje plata, te da imaju aktivne transakcijske račune i da su očuvali postojeća radna mjesta.

Ovo se odnosi na one korisnike koji na kraju tekućeg mjeseca u 2025. godini imaju isti ili veći broj zaposlenih radnika od broja zaposlenih na dan 30.11.2024. godine.

Pravo na refundaciju omogućeno je i korisnicima koji imaju eventualno umanjenje broja radnika u odnosu na broj radnika na dan 30.11.2024. godine, i to: mikro i mala preduzeća i obrtnici i ostale samostalne djelatnosti (do 50 zaposlenih) koji imaju maksimalno 30 posto manje zaposlenih, kao i ostali poslodavci (50 i više zaposlenih) do 10 posto manje zaposlenih, a zbog okolnosti na koje poslodavci nisu mogli utjecati. Pravo na refundaciju omogućeno je i izvoznicima koji zbog poremećaja na tržištu imaju više od 20 posto pada prihoda u odnosu na isti mjesec prethodne godine, a mogu se obratiti Federalnom ministarstvu finansija za odobrenje na refundaciju i u slučaju kada imaju više od 10 posto manje zaposlenih.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

digitalni nomadi u BiH

BiH još uvijek nije uvela vize za digitalne nomade, propušta priliku...

Digitalni nomadi postaju sve važniji za turistički i ekonomski razvoj zemlje boravka. Iako BiH razmatra mogućnost uvođenja posebnih viza za digitalne nomade, trenutno im...